سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

بهره‌برداری از ۹۸ پروژه راهداری در سفر دوم رئیس جمهور به هرمزگان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خبر داد:

بهره‌برداری از ۹۸ پروژه راهداری در سفر دوم رئیس جمهور به هرمزگان

مدیرکل راهداری هرمزگان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان طی جلسه‌ای با اصحاب رسانه در اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان به بیان گزیده‌ای از عملکرد اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان پرداخت.

عباس شرفی در این جلسه بیان داشت: «۹۸ پروژه در جریان سفر دوم رئیس‌جمهور به استان به بهره‌برداری می‌ رسد که ۲۶۰ کیلومتر احداث راه روستایی نیز جز این موارد است».

به گزارش صدف نیوز، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان با تشریح گزیده‌ای از عملکرد اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان، گفت: «استان هرمزگان با مساحت ۷۰ هزار و ۱۹۸ کیلومترمربع و ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی و وجود جزایر و بنادر و صنایع مهم در استان خصوصاً بندر شهید باهنر و همچنین توسعه صنعت شیلات و بخش کشاورزی و گردشگری، جایگاه ویژه‌ای را برای استان هرمزگان به وجود آورده است. به‌طوری‌که استان هرمزگان، حمل‌ونقل کشور را به خودش اختصاص داده و آغاز کریدور جنوب به شمال است».

مهندس شرفی با بیان اینکه طول راه‌های آسفالت شده از ابتدای دولت سیزدهم بیش از کل راه‌هایی است که قبل از انقلاب ساخته‌شده است، ادامه داد: «پروژه‌های قابل بهره‌برداری در سفر رئیس‌جمهور که اولویت‌های مهم این اداره کل است، بهسازی آسفالت ۴۹۲ کیلومتر از راه‌های استان بااعتبار قریب به ۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهند رسید، احداث ۲۶۰ راه روستایی بااعتبار ۱۳۰۰ میلیارد آماده بهره‌برداری هست. به‌طور کلی در سفر رئیس جمهور به استان ۲۵۰۰ میلیارد تومان پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید که ۴۹۲ کیلومتر شامل بهسازی و روکش آسفالت محورهای اصلی و روستایی و ۲۶۰ کیلومتر هم احداث راه روستایی است که یک اتفاق بسیار خوبی در سطح استان و اداره کل رقم خواهد خورد».

به گفته وی در سفر رئیس جمهور به استان ۹۸ پروژه به بهرداری خواهند رسید.

شرفی به ۴۴ میلیون تردد انواع وسایل سنگین در هرمزگان اشاره و عنوان کرد: «اکثریت محورهای استان، محورهای ترانزیتی و بسیار مهمی هستند».

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان بابیان اینکه طول کل محورهای استان هرمزگان ۱۲ هزار و ۸۳۸ کیلومترمربع است، بیان کرد: «محورهای استان هرمزگان دارای ۳۴ کیلومتر آزادراه، ۷۷۶ کیلومتر بزرگراه، ۶۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۱۷۲۰ کیلومتر فرعی و طول راه‌های آسفالت ۵ هزار و ۲۵۴ می‌باشد. همچنین تعداد تونل‌ها ۹ دستگاه، تعداد ماشین‌آلات ۳۶۳، پاسگاه‌های پلیس‌راه ۱۰ ساختمان اداری ۲۳، تعداد محورهای مجهز به تردد شمار برخط ۹۳، تعداد دوربین‌های نظارت ۴۶، تعداد دوربین کنترل سرعت جاده ۸۱ و تعداد ناوگان دارای ردیاب هم ۲۲۵ است».

به گفته وی، طی ۹ ماه سال جاری، ۲۲۰ میزان بار در بخش حمل‌ونقل جابجا شده است و تعداد بارنامه‌های صادره نیز یک‌میلیون و ۲۵۶ هزار، میزان درآمد ۲۸۵۹ میلیارد تومان، میزان بار ترانزیت شده استان ۳، تعداد ترانزیت شده در استان ۱۵۷۷۲۳ و میزان درآمد ترانزیت هم ۲۰ میلیارد شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی ثبت‌شده است.

شرفی با اشاره به اینکه میزان مسافر جابجا شده با اتوبوس ۶۶۵۳۷۷ بوده است، ادامه داد: «کل سفرهایی که در استان انجام‌شده است نیز ۱۳۸۹۵۹ ثبت‌شده است. در بخش نوسازی ماشین‌آلات راه‌سازی و راهداری یک مناقصه برای خرید ۱۰۰ دستگاه ماشین‌آلات راه‌سازی و راهداری برگزار کرده‌ایم که خوشبختانه روز دوشنبه ۲ بهمن‌ماه به سرانجام رسید و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم با این تعداد ماشین‌آلات که وارد استان می‌کنیم، بخش زیادی از دغدغه در خصوص احداث و نگهداری راه‌های اصلی، فرعی و روستایی داریم نیز به سرانجام برسانیم».

مهندس شرفی بابیان اینکه استان هرمزگان به‌تنهایی ۴۰ در صد از ترانزیت کل کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: «بخش ترانزیت این اداره در تردد ۹ درصد و در وزن ۴ درصد نسبت سال گذشته افزایش داشته است. همچنین در بحث درآمد قریب به ۲۲۱ میلیارد تومان با ۸۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است».

به گفته وی، دریکی از مصوبات رئیس‌جمهور به استان، بحث احداث سه رادار خانه در شهرستان بشاگرد بوده که خوشبختانه هر سه رادار خانه آماده بهره‌برداری هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان هرمزگان درباره آخرین وضعیت راه‌های روستایی استان بیان کرد: «تعداد کل روستاها و آبادی‌های استان ۲۰۱۹ قریب به ۲ هزار و ۲۶۹ آبی است که ۱ هزار و ۷۰۷ آبادی دارای سکنه است. ۱ هزار ۲۰۶ آبادی معادل ۷۰٫۶۵ درصد از آسفالت برخوردار هستند، تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۱۳۳۱ روستا و تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای راه آسفالته، ۱۱۰۰ روستا، تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار فاقد راه آسفالته، ۲۳۱ روستا و طول راه موردنیاز برای برخوردار نمودن روستاهای باقی‌مانده بالای ۲۰ خانوار، ۱ هزار و ۴۶۶ کیلومتر است. همچنین ۴ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان اعتبار بری احداث راه‌ها روستایی بالای ۲۰ خانوار نیاز است که در پروژه‌های پیشنهادی که رئیس‌جمهور قرار است به استان انجام شود، این مهم دیده‌شده است که هم برای راه‌های تکمیل‌نشده و راه‌های آسفالت نشده روستاها انشالله بتوانیم عدد را به صفر نزدیک‌تر کنیم».

ساعت: ۰۴:۳۱ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۱۱/۰۳

Views: 54

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *