سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

Category: یادداشت ها و مقالات

بندرعباس نیازمند توجه بیشتر در حوزه های گردشگری و فرهنگ و هنر

بندرعباس نیازمند توجه بیشتر در حوزه های گردشگری و فرهنگ و هنر

صنایع دستی استان هرمزگان

استان هرمزگان با توجه به بافت سنتی، آداب و رسوم خاص و فرهنگی غنی و ریشه دار، از دیرباز بخش مهمی از انواع صنایع دستی را در خود جای داده و به همین جهت همواره در طول تاریخ مورد توجه محققان و تاریخ شناسان گوناگون قرار گرفته است.

در استان هرمزگان صنایع دستی بومی از جایگاهی ویژه در فرهنگ و سنت های مردم برخوردار است و صنایع دستی خطه جنوب کشور بویژه استان هرمزگان با زیبایی و طراحی چشم نوازی که دارد، از متنوع‌ ترین و جذاب ترین سوغاتی‌ های ایران در بین مسافران و گردشگران شناخته می‌شود. به عنوان مثال رودوزی های سنتی که از جمله مهمترین رشته های صنایع دستی این منطقه است، جزء جدانشدنی پوشش بومی زنان و دختران منطقه می باشد و یا نوعی حصیر به نام «تک» که در نواحی روستایی به عنوان زیرانداز و بخشی از پوشش سقف خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

← ادامه خبر …

Views: 25

بیست و یک سال تلاش و هزار مشقت روزنامه نگاری

نشریه صدف ۲۱ ساله شد

بیست و یک سال تلاش و هزار مشقت روزنامه نگاری

هفته نامه صدف

در آستانه بهار قرآن و بهار طبیعت و آغاز بیست و یکمین سالگرد انتشار هفته نامه صدف به هزارمین شماره نشریه نیز نزدیک می شویم. قاعدتا باید از این تقارن میمون و مهم خوشحال باشیم، بایستی در تدارک برگزاری مراسم جشن باشکوهی باشیم و همه اصحاب رسانه و فرهنگ دوستان استان هرمزگان را برای حضور در جشن تولد نشریه دعوت کنیم.

دلمان می خواهد از تمام عوامل دست اندرکار و خبرنگارانی که از ابتدای تاسیس و راه اندازی این نشریه زحمت کشیده اند تجلیلی شایسته به عمل آوریم و به آنها خسته نباشید بگوییم. اما چه بگویم که نگفتنم بهتر است.

به دلیل تورم، گرانی و اوضاع نابسامان اقتصادی کشور، بالطبع وضع اقتصادی و درآمد نشریات هم خوب نیست، برخی از نشریات به دلیل مشکلات اقتصادی در سالهای اخیر تعطیل شده اند، شمارگان اکثر نشریات و روزنامه ها کاهش پیدا کرده و به صورت تک رنگ چاپ و منتشر می شوند. ما مطمئن نیستیم سال آینده بتوانیم به فعالیت خود ادامه دهیم. از چند سال پیش، درآمدزایی نشریه به تدریج سیر نزولی پیدا کرد و برای حفظ بقای آن ناچار شدیم که سیاست اقتصاد مقاومتی را در پیش بگیریم. با تعدیل نیرو، کوچک کردن قطع نشریه، کاهش مراکز توزیع و … به هر طریقی بود هزینه ها را کاهش دادیم. عدم حمایت کافی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، بالا رفتن هزینه چاپ، کاغذ، زینک، اینترنت، آب و برق، اجاره دفتر و اجرای قوانین سخت مالیاتی و بیمه ای و دستورالعمل های دست و پاگیر و همچنین عدم پرداخت به موقع هزینه آگهی ها از سوی ادارات دولتی، رمق و انگیزه ادامه کار را برای ما باقی نگذاشته است.

← ادامه خبر …

Views: 42

نامزدهای محترم مجلس از مشکلات معلولین هرمزگان خبر دارند؟

نامزدهای محترم مجلس از مشکلات معلولین هرمزگان خبر دارند؟

مشکلات معلولین

اسفند ماه  ۱۴۰۲ انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی ایران را پیش رو داریم. در همین راستا تعداد قابل توجهی از عزیزان صاحب نظر و با  صلاحیت – نامزد ورود به رقابت انتخاباتی مجلس شورای اسلامی از حوزه های مختلف استان هرمزگان شده اند.

به طور قطع همه نامزدهای بزرگوار برنامه ها و اهدافی برای بهبود وضع موجود و پیشرفت کشور و استان هرمزگان ترسیم نموده اند.

یکی از اقشاری که همواره در ادوار مختلف مورد نظر و مخاطب نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی بوده است معلولین و خانواده های این قشر می باشند.

همواره در ادوار گذشته حقوق حقه این قشر کم توقع و مظلوم و آبرومند مغفول مانده لیکن چند پرسش اساسی معلولین استان از نامزدهای محترم انتخاباتی مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل به اطلاع نامزدهای انتخاباتی می رساند.

← ادامه خبر …

Views: 87

هرمزگان مهد هنر و مهربانی است

هرمزگان مهد هنر و مهربانی است

هرمزگان مهد هنر و مهربانی

صدف نیوز/ در هرمزگان همه‌چیز با موسیقی آمیخته است. اصلا وارد بندرعباس که می‌شوی انگار در فضا صدای عودی را می‌شنوی که از ازل تا ابد یک ضرب دارد می‌نوازد. در میناب، صدای “جهله” همه جا را فرا گرفته است. در قشم حتی وقتی باد زار می‌زند دارد برایت موسیقی “زار” را ردیف می‌کند. هرمزگان بیشتر و پیشتر از هر چیز دیار موسیقی است. از بندرلنگه و خمیر بگیر تا جاسک و حاجی آباد، همه جا آوای نت‌ها را می‌توانی در رطوبت هوا حس کنی.

شاید شرجی هوای هرمزگان حاصل قطره‌های اشک فرشته‌ها باشد. فرشته‌هایی که با شنیدن صدای “جفتی” و “شروه‌خوانی” “خالو قنبر” زار زار گریه می‌کنند. بغض صدای “قنبر راستگو” را همه جا می‌توانی حس کنی اما درد جاودان این صدا را فقط وقتی می‌فهمی که پشت به “بازار ماهی‌فروش‌ها” ایستاده باشی رو به دریا. صدای موج‌ها را بشنوی و لابلای آن جان بسپاری به نوایی که می‌گوید: ” اوخی، کوکو کوکو چرا نالی شب و روز؟/ برادر باخته‌ای یا خویش دلسوز؟”

باید در ساحل “سورو” در گل ساحل فرو رفته باشی و غروب آفتاب را در دل خلیج فارس تماشا کرده باشی تا لذت درک ریتم “دهل کسر” را بفهمی. وقتی که در دور دست قایق‌هایی را می‌بینی که خسته از گذراندن تمام روز در دریا دارند به ساحل برمی‌گردند.

← ادامه خبر …

Views: 279

طرح دولت برای توزیع گاز در هرمزگان اشتباه است

طرح دولت برای توزیع گاز در هرمزگان اشتباه است

توزیع نامناسب سیلندر گاز در هرمزگان

مردم ایران بر روی منابع عظیم نفت و گاز نشسته اند و متاسفانه بیشتر وقت گرانبهایشان در صف بنزین، گاز و یا نفت، بیهوده هدر می رود. وقت و عمر مردم بسیار گرانبهاست و نباید به خاطر تصمیمات اشتباه دولتمردان، صرف کارهایی شود که در تمام دنیا منسوخ شده و دولتها در سایر کشورها به بهترین شکل و به آسانی سوخت و انرژی را به دست مصرف کنندگان می رسانند.

در حالی که سالهاست اکثر شهرها و حتی روستاهای مناطق شمالی و مرکزی کشور دارای گاز لوله کشی هستند و استفاده از سیلندر گاز به شدت کاهش یافته، در بندرعباس که مثلا پایتخت اقتصادی کشور محسوب می شود و سایر مناطق استان هرمزگان، هنوز طرح گازرسانی منازل به دلیل وجود بافت های فرسوده و نامناسب بودن زیرساخت های شهری، به طور کامل اجرا نشده و بسیاری از خانواده ها از نعمت گاز محروم هستند و مسئولان استان اعلام می کنند که شهروندان رغبتی به استفاده از گاز شهری ندارند.

← ادامه خبر …

Views: 303

شعر خوب از دیدگاه شاعران هرمزگان

شعر خوب از دیدگاه شاعران هرمزگان

شعر خوب از دیدگاه شاعران هرمزگان

صدف نیوز/ انتظارمان از شعر چیست؟ در طول تاریخ تعاریف مختلفی از شعر شده است اما هرگز به تعریف جامع و مانعی نرسیده ایم.

انتظار من از شعر خوب ایجاد لذت و تفکر است لذتی که به ویژه با غافلگیری به وجود می آید، غافلگیری که در پرتو آشنایی زدایی در زبان‌ یا مضمون اتفاق می افتد، البته که این التذاذ بدون اینکه شعر از جان شاعر برآمده باشد به ندرت به دست می آید و چه لذت بخش تر که شعر سبب مکث اندیشمندانه هم در مخاطب بشود. البته که شعر پیش از اینها باید فرم درست خود را یافته باشد… اما حتما دیدگاه های مختلف اهالی ادبیات هرمزگان در پاسخ به سوال” انتظار شما از شعر چیست؟” شنیدنی تر خواهد بود.

با احترام: مسلم محبی (مسول انجمن ادبی “شعر و دریا”ی هرمزگان)

***

شعر خوب از دید من مثل یک بناست که هم بایست استحکام داشته باشه هم زیبایی.

شعر دردمند و برآمده از وجود شاعر را بیشتر می پسندم.

همین طور شعری که جنسیت شاعر و حال و روز این نوع از بشر را در آن بشود دید. از زبان زن شعر زنانه می پسندم و از نهاد مرد شعر مردانه. در میان انواع شعر، عاشقانه ها جایگاه ویژه ای برای من دارند.

معصومه مرشدی ( دبیر انجمن ادبی “شعر و دریا”ی هرمزگان)

***

← ادامه خبر …

Views: 358