سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

آیین پایانی چهاردهمین جشنواره ملی فرهنگی هنری خلیج فارس برگزار شد

آیین پایانی چهاردهمین جشنواره ملی فرهنگی هنری خلیج فارس برگزار شد

اختتامیه جشنواره خلیج فارس

اختتامیه برنامه های فرهنگی هنری چهاردهمین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی خلیج فارس در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش صدف نیوز، همزمان با آیین گرامی داشت روز ملی خلیج فارس، اختتامیه برنامه های فرهنگی هنری چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس با حضور سید محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان، مهدی دوستی استاندار هرمزگان، سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، دکتر کامرانی معاون سیاسی امنیتی استاندار، برخی از نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر، هنرمندان و اهالی رسانه در سالن فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این آیین ضمن تشکر و قدردانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان و مدیران دستگاه های اجرای استان که در برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس کمال همکاری و مساعدت را داشتند، گفت: در دولت نهم و دهم بعد از اینکه مقام معظم رهبری فرمودند: «از چهره فرهنگ، محرومیت زدایی بشود». کارگروه های مختلف استانی را در سفرها تشکیل دادیم. تمام ظرفیت های فرهنگی و هنری و مشاهیر هر استان را کنار هم جمع کردیم و جشنواره هایی را در جهت حفظ و پاسداشت هویت فرهنگی ایران اسلامی تدارک می دیدیم که برگزاری این جشنواره محصول یکی از همان اقدامات فرهنگی و هنری آن دوره است که بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته و تا به الان چهاردهمین دوره اش را پشت سر گذاشته است.

دکتر حسینی افزود: درباره بحث خلیج فارس، ما طبق اسنادی که از قدیم وجود دارد بیان می داشتند که تسلط بر خلیج فارس یعنی تسلط بر تمام جهان. و در تمام طول این سال ها حضور بیگانگان برای این بوده است که حکومت دست نشانده خود را در این ملک بر جای بگذارند.

وی ادامه داد: من اشاره می کنم به اسناد جغرافیایی که درباره خلیج فارس موجود و مبرهن است ولی لازم است بارها توسط پژوهشگران و نویسندگان باز یادآوری شود. اهمیت بخش دیگر خلیج فارس به نفت و گاز آن است که کشورهای غربی بسیار نیازمند این منابع هستند.

معاون رئیس‌جمهوردر امور مجلس  با اشاره به حضور استعمار در منطقه گفت: یکی از کارهای استعمار این بود که وقتی به منطقه ای تسلط پیدا می کرد، فرهنگ، زبان و تاریخ آن منطقه را عوض می کرد. اما ملت ما در همه دوران ها از هویت ایرانی و اسلامی خودش دفاع کرده و در حفظ آن کوشیده است.

وی تاکید کرد: درباره فرهنگ این منطقه همواره گفته اند اقوام مختلفی که در طول سال ها و قرن ها در این منطقه زیست کرده اند و اسناد و کتب مختلفی درباره ی آنها وجود دارد. و این وظیفه ما است که تاریخ مان را به نسل جوان منتقل کنیم تا از تاریخ و گذشته ما آگاه باشند و از آن همچون پیشینیان محافظت کنند.

وی خاطرنشان کرد: تنها ایرانی ها هستند که با هوش و درایت خود پابرجا مانده اند و با تمام قوا از این خاک و آب و مرزهای دریایی ما مراقبت خواهند کرد. این آبراهه از هزاران سال پیش از هویت ایرانی برخوردار بوده و خواهد بود.

«اسمعیل جهانگیری»، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن اشاره به اینکه جشنواره خلیج فارس از ابتکارات دکتر حسینی در زمان مسئولیتشان در وزارت ارشاد است؛ گفت: این جشنواره، جشنواره ای است که شبیه یک رزمایش همه در کنار هم بودند تا امروز شاهد اختتامیه اش باشیم.

وی  ضمن قدردانی از جانفشانی های نیروهای مسلح و مرزداران غیور ایران اسلامی افزود: ما ۲۹ فروردین ۱۳۶۷ شهیدان دارا و رئیسی را دادیم و این آب را به دست نیروهای مسلح سپردیم و خیالمان بابت امنیت مرزهای خلیج فارس با حضور قدرتمند نیروهای نظامی راحت است، تا کسی جرأت نگاه چپ به آنها نداشته باشد. لذا نگهبانی و پاسداری از مرزهای فرهنگی این خطه بعهده من و همکاران بنده است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما در این چند روز ایران را با حضور گروه های موسیقی به ایران آوردیم. همه را یکجا در قالب ده گروه موسیقی آیینی در تالار شهید آوینی گرد هم آوردیم و در طول این چند روز ۱۴ هزار بازدید کننده از این رویدادهای فرهنگی داشتیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اظهار داشت: ۸۱ اثر فیلمنامه به نخستین جشنواره فیلمنامه نویسی خلیج فارس ارسال شد، ۲۷ اثر انتخاب شد و ۹ اثر قابلیت دریافت جایزه را داشت که امروز از آنها تجلیل خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران هم در این آیین گفت: استان هرمزگان افتخار دارد که حافظ و پاسبان دو دریای خلیج فارس و عمان است. برادران، هنرمندان و اهالی رسانه فرهنگ مربوط به همه ماست و افتخار خلیج همیشه فارس بودن متعلق به همه ایرانیان است. به بادهای سیاسی که می آیند و می روند توجه نداشته باشید، ما اینجا هستیم و اینجا می میریم و ریشه ما در این زمین استوار است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران با بیان اینکه دکتر حسینی بنیان گذار این رویداد فرهنگ هنری بوده است گفت: این رخداد فرهنگی و هنری ۱۴ سال پیش با مسئولیت دکتر حسینی شروع شد و جوانان باید بدانند ۱۰ اردیبهشت افتخاری است برای ما ایرانیان که جرون رو هرمز کردند و گمبرون را بندرعباس کردند و نشان دادند ایران و ایرانی در مقابل امپریالیسم و استکبار ایستاده اند و استان های بوشهر و هرمزگان افتخار این را دارند که با سه دشمن در دهه های گذشته مقابله کرده و ایستاده اند.

وی تاکید کرد: خلیج فارس ذاتاً متعلق به تمام ایران است چرا که ما طولانی ترین خط ساحلی را داریم با ۱۴ جزیره استراتژیک که افتخار عمیق ترین آبراه بین المللی از آن ماست. اهمیت خلیج فارس به ۶۰ درصد صادرات نفت و ۴۰ درصد صادرات گازش نیست، به اهمیت استراتژیک منطقه است. دُری در اختیار ماست که باید از این دُر برای نسل های آینده محافظت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برادران و خواهران عزیز، هنرمندان، کسانی که دارید پژوهش می کنید اهمیت راهبردی این منطقه بسیار مهم است. خون های زیادی در طول دهه ها و سال های گذشته ریخته است تا این خاک حفظ شود. به عنوان یک سرباز بدانید ما از مرزهایمان دفاع می کنیم و محکم پای آن ایستاده ایم.

ساعت: ۰۹:۳۸ بعد از ظهر - ۱۴۰۳/۰۲/۱۱

Views: 19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *