صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

اجلاس دبیران کل اکو در هرمزگان برگزار می‌شود

اجلاس دبیران کل اکو در هرمزگان برگزار می‌شود

صفا، رییس اتاق بازرگانی هرمزگان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان گفت: استان هرمزگان طی هفته جاری میزبان سران کشورهای عضو اکو هست و در واقع این اجلاس آینده نگری اقتصادی برای ایران محسوب می شود.

به گزارش صدف نیوز، محمدرضا صفا در نشست خبری با حضور استاندار هرمزگان، اظهار داشت: این اجلاس علاوه بر اینکه به تقویت دیپلماسی منطقه ای، همکاری های اقتصادی و روابط با همسایگان کمک می کند دستاوردهای بسیاری خوبی برای استان هرمزگان به دنبال خواهد داشت که بازدید از ظرفیت های استان در بخش بندری در این سفر نیز می تواند به توسعه روابط تجاری ما با این کشورها کمک شایانی کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از پایه گذاران این سازمان و جایگاهی که در سطح منطقه دارد طبیعتا می تواند به عنوان یک عضو اثر گذار نقش آفرینی کند.

صفا تاکید کرد: برنامه های اتاق بازرگانی هرمزگان برای سفر سران اجلاس برگزاری ضیافت همراه با سخنرانی شخصیت های اقتصادی استان  و همچنین برگزاری نشست سفرا با فعالین اقتصادی در زمینه های آبزیان، ترانزیت و کشاورزی است که امید است شاهد دستاوردهای خوبی در این بخش ها باشیم.

رییس اتاق بازرگانی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اتاق بازرگانی هرمزگان در دور نهم  فعالیت هیات نمایندگان با تعامل خوب دستگاه های دولتی به ویژه استاندار استان هرمزگان جناب آقای مهندس دوستی در بخش روابط بین الملل توانست کارنامه قابل قبولی ارائه دهد که کسب رتبه سوم در بخش تجارت خارجی خود گواهی است بر این مدعا.

وی بیان داشت: در حال حاضر اهمیت بخش خصوصی در تقویت روابط بین المللی برای بخش دولتی کاملا مشهود است و بخش خصوصی در استان هرمزگان با تعامل ویژه دستگاه های مربوطه توانسته است جایگاه خود را در استان تقویت و در تصمیم گیری های اقتصادی نقش بسزایی را ایفا نماید.

وی تصریح کرد: برگزاری وبینار با کشورهای سنگال، پرتغال، هند، دیدار با سفیر تاجیکستان، ایتالیا، قزاقستان و دیدار با سفیر فرانسه،…. از جمله تلاش های اتاق بازرگانی هرمزگان برای گسترش روابط اقتصادی با کشورهای هدف بوده است.

همچنین تشکیل میز تخصصی عمان، میز قطر، میز اوراسیا و میز تخصصی هند، لهستان و پاکستان نیز جهت تسهیل در امور تجاری این کشورها در اتاق راه اندازی شده که آماده پاسخگویی فعالان اقتصادی هستند.

وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر کشورهای توسعه یافته به ظرفیت های تجاری استان هرمزگان به خوبی واقف هستند و امید است برگزاری این اجلاس در استان دستاوردهای بسیار خوبی به دنبال داشته باشد.

استاندار هرمزگان نیز در این نشست خبری گفت: هرمزگان در روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه میزبان دبیرکل اکو در شهر بندرعباس خواهد بود و ۱۰ عضو اکو در شهر بندرعباس حضور خواهند یافت.

مهدی دوستی افزود: موضوعات اقتصادی کشور و استان مهم‌ترین سر فصل از گفتگوها است و هرمزگان به دلیل جایگاهی که از سواحل طولانی و سرزمین خشک دارد، مورد نظر برخی کشورها برای سرمایه‌گذاری است.

استاندار هرمزگان، بین‌المللی بودن این استان را مهم‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی برای توسعه آن برشمرد و خاطرنشان کرد: باید این فعل بین‌المللی را صرف کرد و به مانند کشورهای همسایه، فرصت‌های کلان بین‌المللی را به سمت هرمزگان کشاند.

مهندس دوستی تصریح کرد: انتقال کنسولگری و تاسیس دفاتر شرکت‌های بزرگ در این عرصه اهمیت ویژه‌ای دارد و بدنبال پیگیری آن هستیم.

استاندار هرمزگان گفت: دولت سیزدهم راهبرد خودش را در راهبری دیپلماسی پیش برده‌است و پیش می‌برد و با ارتباط با کشورهای همسایه و سایر کشورها به‌دنبال پیشرفت و دیپلماسی است.

وی از توسعه بندر شهید رجایی به عنوان گام مؤثری برای پیشرفت ملی یاد کرد و بیان داشت: استان هرمزگان می‌تواند بهترین راه در جهت صادرات، ترانزیت و ترانشیب کالا داشته باشد که می‌تواند هم در خشکی و هم در دریا فعال باشد و امیدواریم در این اجلاس که به مدت دو روز است بتوانیم قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی را منعقد کنیم.

وی افزود: کتاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است که در اختیار سفرا و میهمانان این اجلاس قرار خواهد گرفت.

ساعت: ۰۱:۳۲ بعد از ظهر - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.