صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

چرا مدارس با جیب مردم اداره می شود؟

چرا مدارس با جیب مردم اداره می شود؟

تحصیل رایگان در ایران

صدف نیوز/ آغازین روزهای تیر ماه مصادف است با ثبت نام های تدریجی مدارس. خانواده با پوشه های رنگی که در دست دارند به دنبال مدرسه برای فرزندان خود می گردند. و پیاده خبر از سواره ندارد.!

مدارس دسته بندی شده و با نام های پر طمطراق است. تیزهوشان، نمونه دولتی، شاهد و این سه، مدارس خاص اند!

واقعا هم برای خواص است. البته‌  بی انصافی نمیکنم چرا که آزمونی هم برگزار می‌شود.! اما در این نبرد هر که تیغش تیزتر باشد برنده ی میدان است!

دسته دیگر از مدارس برای عوام است. البته عوام را نیز به دو قسمت تقسیم کرده اند عادی و هیأت امنایی.

همین مقدار کافی است تا ذهن شما را آماده خبری بکنم که امروز از اخبار نمیروزی استان از رادیو پخش شد.

متولی تعلیم و تربیت با صوت  خود فرمودند: مدارس آماده ثبت نام از دانش آموزان عزیز است. سپس افزود در فرآیند ثبت نام هیچگونه پولی از والدین دریافت نمیشود !!!، این قانون شامل مدارس هیأت امنایی نیز میشود. فقط مدارس خاص طبق ضابطه و مقرارت شهریه دریافت می کنند. ( ای جانم به قربانت) !!!

سپس ادامه دادند: چنانچه مدرسه ای از خانواده ای پول دریافت کند واحد بازرسی و شکایات مناطق و نواحی، با مدیر مدرسه برخورد می نمایند. این قسمت  را درست می فرماید .!! واقعا برخورد می نمایند.

مدیر را احضار او را نصیحت می کنند که ای مرد عاقل چرا در روز روشن جیب مردم را خالی می کنی. تو باید صبر می کردی مدارس که بازگشایی میشد، در قالب هدیه و هبه از خانواده ها دریافت می کردی. مدیر در این جلسه ی برخورد و محاکمه، آموزش های لازم را می بیند و به محل کار خود بر می گردد.!

خلاصه امروز، برای اینکه شاهدی هم برای متولی تعلیم و تربیت داشته باشند و خلق الله را آسوده خاطر کنند پس از صدای متولی، صدای  مدیر یکی از مدارس نیز پخش شد.!

ایشان فرمودند به صدای بلند و رسا که ما از هم اکنون، آمادگی خود را برای ثبت‌ نام‌ اعلام می کنیم و هیچگونه شهریه ای نیز از خانواده ها دریافت نمی کنیم.(فدااااااات)!!!

دوستان همراه، شهروندان گرامی نیک می دانید که این رسم هر ساله است و نخ نما شده است!.

اکنون خانواده ها بجای اینکه خیالشان راحت شود بیشتر مشوش میشوند !!

میدانید چرا؟ چون وقتی مراجعه به مدارس می کنند، دستگاه کارت خوان را مقابل خود می بینند. البته رقمی چندانی نیست، پارسال حداقل هر نفر سیصد الی پانصد هزار تومان برای مدارس هیات امنایی می گرفتند، امسال را نمی دانم . لذا مردم از این تضاد و دوگانگی متعجب می شوند و الا این رقم برای پول امروز مملکت رقمی محسوب نمیشود. البته‌ هستند کسانیکه که همین مبلغ نیز برایشان دشوار است.!!

تازه این آغاز راه است. شاید  از ترس اذهان عمومی شهریه را در تابستان از مردم نگیرند اما در طول سال، مخصوصا قبل از هر ترم می گیرند. خانواده در این مطالبه، معترض میشود که اخبار سراسری گفته است ثبت نام رایگان است. مدیر می گوید: بله اون برای خبر است. تازه ما شهریه نمی گیریم بلکه هدیه از شما دریافت می کنیم. (کلاه سر قانون ). دور زدن مقرارت یعنی همین !!

اما ناگفته نماند، سالهاست سرانه مدارس قطع شده است.!

مدیر مدرسه چاره ای ندارد.!

اما درد کجاست؟! کسی شاید بگوید تو که درد میدانی چرا ایراد و اشکال وارد می کنید؟!

اکنون جواب را به تو می گویم:

درد آنجایی است که به مردم دروغ می گویند. چشم در چشم مردم دروغ می گویند. نمیدانم هم نوعان خود را چه فرض کرده اند. برای یک بار هم که شده در اخبار بگویید دولت ها سرانه آموزشی پرداخت نمی کند. بگویید اصلا آموزش رایگانی در کار نیست! نجات در صداقت است.

این چه رفتار زشت و غیر اخلاقی است؟!

شما خوب میدانید که مدارس با جیب مردم اداره میشود؛ این لاف و گزاف برای چیست که به خورد خلق الله می دهید؟

تو را به خدا بس کنید!.

راستش دلم نیامد این جمله را نگفته و سخن را تمام کنم. یادتان می آید که غربی ها گفته بودند ایرانی ها راحت دروغ می گویند، مسئولینش نیز راحت تر .

همه رگ گردنمان باد کرد که غرب بی تربیت خیلی بیخود کرده این حرف را زده است! اما چه باید کرد گویا بد هم نمی گوید! هرودوت در مورد خلقیات ایرانیان گفته است: «در نظر ایرانی ها هیچ چیز شرم انگیز تر از دروغ گفتن نیست! از دروغ گذشته، قرض کردن نیز در نزدشان بغایت زشت و مکروه است. زیرا که آدم مقروض گاهی مجبور میشود دروغ نیز بگوید»

(خلقیات ایرانیان، جمال زاده ص۱۶).

چطور است که این مورخ ترین مورخ جهان، این دیدگاه مثبت را نسبت به ایران دارد. بعد چه شد که ما ملتی دروغگو شدیم که در مجله ای نوشته بودند در معامله با ایرانی ها احتیاط کنید که راحت دروغ می گویند(همان).

من به همین مقدار بسنده می کنم که درد و گرفتاری این تشکیلات فراوان است.

امروز با شنیدن خبر ثبت نام رایگان نتوانستم ساکت بمانم، چونکه این خبر سالهاست نخ نما شده و موجب خنده مردمان!

خواهش دارم صادقانه به مردم بگویید سرانه نداریم و ناچاریم با کمک شما مدارس را مدیریت مالی کنیم. به والله که مردم از دیدن این صداقت بیش از اینها برایتان کارت می کشند.

به قلم: تیمور عامری سیاهویی، دبیر و آموزگار بندرعباس

ساعت: ۰۹:۲۸ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۴/۰۷

بازدیدها: ۱۵۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *