سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

طرح دولت برای توزیع گاز در هرمزگان اشتباه است

طرح دولت برای توزیع گاز در هرمزگان اشتباه است

توزیع نامناسب سیلندر گاز در هرمزگان

مردم ایران بر روی منابع عظیم نفت و گاز نشسته اند و متاسفانه بیشتر وقت گرانبهایشان در صف بنزین، گاز و یا نفت، بیهوده هدر می رود. وقت و عمر مردم بسیار گرانبهاست و نباید به خاطر تصمیمات اشتباه دولتمردان، صرف کارهایی شود که در تمام دنیا منسوخ شده و دولتها در سایر کشورها به بهترین شکل و به آسانی سوخت و انرژی را به دست مصرف کنندگان می رسانند.

در حالی که سالهاست اکثر شهرها و حتی روستاهای مناطق شمالی و مرکزی کشور دارای گاز لوله کشی هستند و استفاده از سیلندر گاز به شدت کاهش یافته، در بندرعباس که مثلا پایتخت اقتصادی کشور محسوب می شود و سایر مناطق استان هرمزگان، هنوز طرح گازرسانی منازل به دلیل وجود بافت های فرسوده و نامناسب بودن زیرساخت های شهری، به طور کامل اجرا نشده و بسیاری از خانواده ها از نعمت گاز محروم هستند و مسئولان استان اعلام می کنند که شهروندان رغبتی به استفاده از گاز شهری ندارند.

به همین دلیل، دولت برای مجبور کردن خانواده ها به استفاده از گاز لوله کشی، اقدام به سهمیه بندی و گران کردن سیلندر گاز کرده و موجب نارضایتی شهروندان شده است. ثبت نام جهت سیلندر گاز که توسط شرکت پخش فرآورده های نفتی صورت می گیرد نیز ایراداتی دارد و شهروندان را به دردسر انداخته است. به عنوان مثال برای دریافت سیلندر گاز، متقاضیان بایستی ساعت ها وقت بگذارند و به مراکز توزیع گاز در حاشیه شهر سر بزنند و در صف های طویل بایستند که آیا کپسول گیر بیاورند یا خیر. اگر شانس داشته باشند و کپسول پیدا کنند برای پرداخت هزینه آن با قیمت یارانه ای ۲۷۹۰۰ تومان حتما بایستی همان کارت بانکی که در سامانه سدف ثبت کرده اند به همراه داشته باشند و اگر احیانا کارت بانکی دیگری در دست داشته باشند یا کارتشان مشکل پیدا کند بایستی با قیمت آزاد پرداخت کنند که بهای آزاد آن حدود ۳۵۰ هزار تومان با نرخ فوب خلیج فارس است. مردم انتظار داشتند که مسئولان مربوطه پس از ثبت نام، سیلندر گاز را با تماس تلفنی از طرف شهروندان به در منازل بیاورند. اما مردم چه انتظار خامی داشتند.

هر چند گازکشی به منازل توسط شرکت گاز، اقدام ارزشمندی به شمار می رود اما لازم است به چند نکته ضروری اشاره شود و به دولتمردان عرض کنیم که نحوه اجرای این طرح نیز اشتباه است و با این شیوه هرگز به نتیجه نمی رسد. زیرا وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده ها به شدت خراب است و توانایی پرداخت هزینه لوله کشی و حتی توانایی اخذ تسهیلات را ندارند.

برای به سرانجام رسیدن این طرح نیاز به یک عزم جدی و مدیریت کاملا جهادی است. دولت اگر مصمم به برچیده شدن سیلندر گاز و لوله کشی به تمام منازل در استان هرمزگان است بایستی با هزینه خودش کار لوله کشی منازل را انجام دهد و بعد هزینه ها را از طریق قبوض گاز مشترکین دریافت کند. زیرا صادر کردن گازمایع  برای دولت بسیار سودآور است. چنانچه دولت چنین اقدام ضربتی را انجام ندهد بایستی طرح گازکشی در استان هرمزگان را تعطیل کرده و سیلندر گاز را مانند سابق با همان قیمت گذشته توزیع کند تا موجب نارضایتی شهروندان نشود.

به قلم: حسین فریدونی – سردبیر صدف

ساعت: ۰۴:۱۷ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

Views: 303

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *