شماره مجوز: 83030

۱۸ اسفند فرصت مناسبی برای معرفی فعالیت های کانون های مساجد است

۱۸ اسفند فرصت مناسبی برای معرفی فعالیت های کانون های مساجد است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۱۸ اسفند به عنوان فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد به آحاد مردم یاد کرد و گفت: کانون ها با بهره گیری از قالب های جذاب هنری در زمینه معرفی ارزش های دینی موفق عمل کرده اند.

به گزارش صدف نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان، علیرضا درویش نژاد، با اشاره به ۱۸ اسفند، سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: امروز و پس از گذشت ۲۴ سال از عمر مصوبه شماره ۳۰۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر راه اندازی کانون های فرهنگی هنری در جوار مساجد، این مراکز که از ثمرات فرهنگی انقلاب اسلامی به شمار می روند جایگاه واقعی خود را پیدا کرده اند.

وی، احیای کارکردهای متنوع مساجد، ایجاد فضای جذاب دینی مذهبی برای جذب نوجوانان و جوانان به خانه های امن الهی برای در امان ماندن از توطئه های شوم دشمنان، بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به جامعه، برنامه ریزی و حرکت در مسیر تحقق اهداف متعالی و مترقی انقلاب اسلامی، دفاع از آرمان های انقلاب، امام(ره) و شهدا و عملیاتی کردن دغدغه های رهبری در حوزه فرهنگی را از اهداف شکل گیری کانون های فرهنگی هنری ذکر کرد.

درویش نژاد از کانون های مساجد به عنوان ظرفیت ارزشمند فرهنگی نام برد که به صورت مردمی و خودجوش و با کمترین هزینه در اقصی نقاط شهری و روستایی در حوزه فرهنگ و هنر با محوریت آموزه های قرآنی، سیره نبوی، معارف اهل بیت(ع) و ارزش های اسلامی فعالیت می کنند.

وی بهره گیری از دانش روز برای شناخت هرچه بهتر از نقشه های دشمنان اسلام و دست یابی به راهکارهای مناسب برای خنثی سازی توطئه ها را از ضروریات حوزه نرم افزاری کانون های مساجد برشمرد و تاکید کرد: یکی از مواردی که باید در حوزه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به آن به صورت ویژه توجه شود، ایجاد نوگرایی و جذابیت برای تبلیغ دین و مبانی اعتقادی است.

عالی ترین مقام فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان هرمزگان افزود: کانون‌های فرهنگی هنری باید فضایی را ایجاد کنند تا افراد مختلف و حتی کسانی که با مسجد بیگانه‌اند، جذب این مکان معنوی شوند.

وی با بیان اینکه مسجد باید به محلی برای حضور نخبه‌های فرهنگی، علمی و پژوهشی تبدیل شود، گفت: تکریم افرادی که وارد مسجد می شوند یکی از مهمترین راه‌های نگهداشت نیرو در این مکان مقدس است.

درویش نژاد همچنین به افزایش کانون های مساجد در مناطق روستایی اشاره کرد و یادآورشد: این مهم بیانگر توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه فرهنگ در روستاهاست و استان هرمزگان بنیانگذار جریان فرهنگی در کانون های مساجد روستایی محسوب می شود که نمونه آن برنامه های فرهنگ رضوی در روستای کردر و برنامه های قرآنی در روستای روتان است.

وی جوان بودن عوامل اجرایی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان ازجمله امام جماعت، مدیر، رابط و مسئول خواهران را یکی دیگر از امتیازات معرفی کرد و گفت: در هرمزگان همزمان با توسعه کمی، شاهد رشد کیفی برنامه های کانون ها در حوزه های مختلف به ویژه قرآنی، هنری(سرود و تئاتر) و … نیز هستیم.

دبیر هیات نظارت برکانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان با گرامیداشت ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون ها، بر معرفی فعالیت های این مراکز از طریق رسانه ها و تجلیل از فعالان این حوزه تاکید کرد.

گفتنی است؛ در حال حاضر قریب به یکهزار باب کانون فرهنگی هنری با مجوز رسمی ستادعالی در مساجد شهری و روستایی استان هرمزگان فعالیت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *