سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

پارک لجستیک با همفکری اتاق بازرگانی هرمزگان احداث می شود

استاندار هرمزگان:

پارک لجستیک با همفکری اتاق بازرگانی هرمزگان احداث می شود

هشتاد و سومین جلسه  شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان در سالن جلسات استانداری به ریاست مهدی دوستی برگزار شد.

به گزارش صدف نیوز، استاندار هرمزگان در این جلسه با تاکید بر اینکه برای حل مسائل بخش خصوصی در استان عزم جدی وجود دارد گفت: در حوزه مزیت‌های نسبی استان بایستی کارهای فنی و تخصصی صورت گیرد تا پتانسیلهای استان فعال شود.

وی همچنین در خصوص طرح احداث پارک لجستیک در استان اظهار داشت: طرح احداث پارک لجستیک برای افزایش بهره‌وری از ظرفیت‌های استان در بخش‌های مختلف یک نیاز است و باید این طرح مهم به سرانجام برسد.

استاندار هرمزگان گفت: از آنجایی که در برخی زیرساخت‌ها و  بازاریابی با مشکلاتی مواجه هستیم محصولات تولیدی ایران و استان با قیمت پایین به کشورهای دیگر صادر و در آنجا با بسته بندی و اخذ گواهی‌های کیفی محصول، روانه بازار جهانی می‌شود که این مسئله باید حل شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس در مرحله نخست با مطالعه دقیق توسط اتاق بازرگانی یک محل مناسب برای پارک لجستیک در نظر گرفته می‌شود و سپس با هم افزایی بین دستگاهی، عملیات اجرایی این نیاز اصلی استان آغاز می‌شود.

دوستی گفت: این کار در آینده به ارتقای ارزش تجاری و صادراتی  و نیز رفع چالش‌های موجود و تکمیل زنجیره ارزش محصولات تولیدی استان کمک خواهد کرد و امیدواریم به سرعت این کار به نتیجه برسد.

وی همچنین با اشاره به اینکه بانک‌های استان منابع خوبی از محل سپرده صنایع مستقر در استان و ادارات دولتی در اختیار دارند گفت: این منابع باید در خدمت توسعه استان و کمک به فعالیتهای اقتصادی و طرح‌های کلان دولتی و بخش خصوصی قرار گیرد.

جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان

رییس اتاق بازرگانی هرمزگان نیز اظهار داشت: استاندار هرمزگان در این نشست با درخواست اتاق بازرگانی هرمزگان برای انتقال کارت های بازرگانی شرکت های بزرگ به محل فعالیتشان در استان موافقت نمود.

بر اساس این مصوبه شرکت های بزرگ که محل فعالیتشان در تهران و کارت بازرگانی آنها در استان های دیگر صادر شده است مکلفند کارت بازرگانی خود را به استان محل فعالیتشان انتقال دهند در غیر این صورت از ارائه خدمات به این شرکت ها در استان ممانعت به عمل می آید.

محمدرضا صفا افزود: مبحث انتقال کارت بازرگانی شرکت های بزرگ همیشه مورد پیگیری اتاق بازرگانی  بوده است؛ که بنگاه‌های اقتصادی خصوصی بزرگ مقیاس در سطح استان وجود دارند که متاسفانه کارت‌های خود را از اتاق تهران و سایر شهرستان‌ها دریافت نموده‌اند که به طبع نیز پرونده های مالیاتی و پرداخت‌هایشان هم به همان استان تعلق میگیرد و این در حالی است که  اگر بتوان طبق مصوبه و با چاره‌اندیشی این بنگاه ها را به دریافت کارت و خدمات خود از استان هرمزگان تشویق کرد، باعث بالا رفتن اقتدار اقتصادی استان می‌شود و در کنار آن اتاق بازرگانی هرمزگان می‌تواند مسئولیت‌های اجتماعی خود را گسترش دهد.

رییس اتاق بازرگانی هرمزگان تصریح کرد: از این رو درخواست واضح ما از بخش دولتی این می‌باشد که با توجه به اختیارات و در چارچوب قانون موضوع انتقال پرونده‌های مالیاتی این بنگاه‌ها به استان را مدنظر قرار داده و تسریع بخشد که با مصوبه مهم و طلایی اخذ شده در این نشست می تواند این مهم را محقق سازد.

وی ادامه داد: ضرورت تشکیل پارک لجستیک و نیز زنجیره ارزش محصولات تولیدی و صادراتی استان بویژه در حوزه کشاورزی نیز از جمله دستور کارهایی بود که توانست در این نشست مصوبه طلایی دریافت و برای انجام مراحل مطالعاتی بعدی وارد فاز مطالعاتی و جانمایی شود.

رییس اتاق بازرگانی هرمزگان خاطر نشان کرد: کشورهای صنعتی و نیز پیشرفته دنیا که درعرصه ارائه خدمات لجستیکی پیشرو می باشند به منظور تقویت و همچنین توسعه مدیریت لجستیک خود اقدام به کوچک سازی و حوزه‌بندی در قالب زنجیره‌ها خوشه‌ای نموده‌اند که کلیه اجزا و زیر ساخت‌ها در عین حال که بصورت کوچک مقیاس می‌باشند اما در سایه یک شرکت بزرگ مقیاس یا یک هلدینگ اصلی فعالیت خود را پیگیر هستند.

صفا تصریح کرد: با توجه به قرارگیری استان در کریدور شمال- جنوب و نیز مسیر ترانزیت اصلی کشور و همچنین اتخاذ سناریوهای جدید مدیریتی دراین حوزه باعث شده است که نقش آفرینی پارک‌های لجستیک در هرمزگان بسیار تاثیرگذار باشد. از این رو بررسی شرایط ایجاد پارک‌های لجستیک و نیز زنجیره‌های ارزش محصولات بویژه در حوزه تولیدات داخلی استان که نیازمند توسعه بازارهای هدف بوده از امور مهم می باشد که اتاق بازرگانی توانست در این زمینه مطالعات بسیار دقیقی را انجام دهد.

همچنین در این نشست ساختار راهبری زنجیره‌ ارزش آبزیان به عنوان زنجیره پیشران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

خبرنگار: حسین فریدونی

ساعت: ۱۲:۳۰ بعد از ظهر - ۱۴۰۲/۰۸/۱۶

Views: 221

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *