سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

لارستان به استان هرمزگان ملحق شود

ای کاش مسئولان استان فارس،

شهرستان لارستان را به هرمزگان می بخشیدند

نقشه جنوب فارس

نقشه جنوب فارس

از مدتها قبل زمزمه های جدایی بخش هایی از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس از گوشه و کنار به گوش می رسد و با واکنشهای تند مردم و مسئولان استان هرمزگان برای مدتی خاموش می شود و بار دیگر از قول مسئول دیگری بازگو می شود و… این قصه هر بار تکرار می شود.

ما لارستانی های مقیم هرمزگان که در این قضیه هیچ دخالتی نداشته و نداریم اما انگشت اتهام را بسوی ما دراز می کنند و هر چه قسم می خوریم که ما با این قضیه مخالفیم کسی باور نمی کند. بنده به فکرم رسید برای اینکه حسن نیت خود را ثابت کنم یادداشتی در این باره بنویسم و صراحتاً اعلام کنم که تاکنون ما هیچ خیری از مسئولان استان فارس ندیده ایم و به جرات می توانم بگویم که مسئولان استان فارس به درستی نمی دانند شهرستانی با عنوان لارستان هم در جنوب این استان قرار دارد! شیراز مثل پدری عیالوار که دارای فرزندان زیادی است آمار بچه های خودش را هم ندارد و بیشتر به فرزندان نزدیک به خودش می رسد. با این وضعیت چگونه می خواهد شهرستان دیگری را نیز به خانواده خود بیفزاید؟! اهالی لارستان بیشتر داد و ستد خود را با بندرعباس و دیگر شهرستانهای هرمزگان انجام می دهند و تفاوتی بین شیراز با یزد و کرمان و بوشهر نمی بینند. خواسته اکثر اهالی شهرستانهای لارستان، گراش، خنج و لامرد جدایی از شیراز و تشکیل استان دیگری با عنوان فارس جنوبی است.

مسئولان استان فارس ای کاش به جای درخواست پارسیان، شهرستان لارستان را به استان هرمزگان می بخشیدند. زیرا اهالی استان هرمزگان بسیار صمیمی، خونگرم و بی غل و غش هستند و  مردم لارستان قرابت بیشتری با فرهنگ مردم هرمزگان دارند.

                                                                                                                              به قلم: حسین فریدونی فداغی

Views: 5348

29 comments on “لارستان به استان هرمزگان ملحق شود

 1. یک گراشی گفت:

  شما نماینده مردمی؟
  به چه حقی نوشتید «خواسته اکثر اهالی شهرستانهای لارستان، گراش، خنج و لامرد جدایی از شیراز و تشکیل استان دیگری با عنوان فارس جنوبی است.» ؟
  نه خیر آقای فریدونی! ما اهالی شهرستان گراش به هیچ وجه خواهان جدایی از استان فرهنگ دوست فارس نیستیم بلکه افتخار میکنیم جز این استان پهناور هستیم….
  مسلما اهالی لامرد و مهر هم نظری مشابه بنده دارند…

  • صدف نيوز گفت:

   من نماینده مردم شهرستانهای جنوب فارس نیستم اما می خواستم از این طریق بگویم که اهالی شهرستانهای پارسیان و بندرلنگه و … نیز خواهان جدایی از استان هرمزگان نیستند و به چه حقی هر بار نمایندگان و مسئولان استان فارس برای جدایی برخی از بخش های هرمزگان و الحاق آن به استان فارس اظهار نظر می کنند!

  • گراشى گفت:

   احسنت.من هم با آقاى گراش موافقم

 2. حعب گفت:

  تا آنجاییکه حقیر اطلاع کامل و موثق دارم از یکی دو قرن اخیر اکثر نوجوانان ساکن در شهرها و بخشها و روستاهای حوزه فرمانداری های شهرستانهای لارستان و لامرد و جنوب جهرم جهت کار و امرار معاش و ادامه حیات خویش روانه مرکز و شهزهای استان هرمزگان میشدند و میشوند و خواهند شد شک نکنید ..از این مورد گذشته حتی از لحاظ نوع ساختارخرده فرهنگها و امور مذهبی و گویش ها و کنشهای رفتاری و ویژگی های انسانی و حتی به لحاط شرایط آب و هوایی و سایر امورات جغرافیایی و همچنین نحوه پوشش زنان و مردان این دیار ۹۵درصد تعلق خاطر به هرمزگان دارند و کمترین تشابهی به سرزمین و مردمان استان فارس ندارند. اما باید توجه عمیق داشت که در عقبه این همه تلاشهای مذبوحانه جهت برچسب ناچسب چسباندن گاومبندی و لنگه به فارس فقط اهداف اپورتونیستی اقتصادی و عملی کردن آرزوهای پطر کبیر در دست رسی به آبهای گرم خلیج فارس دربعد منطقه ای دارد و بس.
  لاکن برای هرمزگان اضافه کردن کهنوج و منوجان و رودبا و لارستان و لامرد به هرمزگان هیچ سودی ندارد که هیچ بلکه بار مظاعفی خواهد بود بر ین استان زرخیز ساحلی لذا دوستان لاری ما در آن شهرستان بدانند که مال خوب و بد ارزانی صاحبش…

 3. بابك گفت:

  گراش شاید نمیخواد جدا بشه اونم بر میگرده به مشکلاتشون با لار ولی لاریها میخوان این عملی بشه که از فارس جدا بشن چون شیراز جز شیراز به هیچ جا فکر نمیکنه.

 4. هرمزگان گفت:

  آقای گراشی هرمزگان نه یک وجب بیشترنه یک وجب کمتر؟بایدفرهنگ غنی هرمزگان حفظ کنیم نمی خوایم فرهنگمون عوض بشه؟بریداگه تونستی استان فارس جنوبی بزنیدنمیگیدهرمزگان شمالی شودومرکزاستان جدید(بندرلنگه) باشدتااین شهرستان های هرمزگان همراهیتان کندولی خلاصه نمی خواهندجزوه استان جدیدباشندبه هیچ وجه؟(ازجاسک تاپارسیان هرمزگان)این چندشهررونمی خوادهرمزگان هنوزهم نمی زارندچندروستاازپارسیان جداشود

 5. عباسی لامرد گفت:

  اونهای ساز مخالف الحاق استان فارس به مرکزیت لامرد میزنن واین پلاک کارتهای که نیزدردست آنهاست ازتعداداندک افرادی است که مقیم بندریا دانشجویان غیربومی هستن.برادران لاری همه بایدبه مصوبه شورای امنیت ملی احترام بگذاریم.ریس جمهورمحترم هم درسفربه بندرجاسک اظهارداشتن باید استانهای دیگری به دریا راه پیداکنندوماهم موافقیم وخواستاران هستیم لارستان هم مانندلامرد به دریا الحاق شودکه این حق مردم لارمیباشد.

  • پيمان گفت:

   عزیزم پارسیان به فارس الحاق شده است و دستور تشکیل منطقه ازاد فارس هم صادر شده
   اصلا ناراحت نباش

  • هرمز پارسیانی گفت:

   ما بهتر از شماها میفهمیم با شهرمون چیکار کنیم هر استانداری اومده غیربومی بوده خورده و رفته یکی که لاومد بومی به مزاج آقایون خوش نیومد طوری شده که الان بندر شده فلسیطین اشغالی هر چی داد و سنگ میزنه صداش جایی نمیره چرا چون خودما به خومون ظلم کردیم با شما بندریام که زن از لار میگیرین چی دارن که یه زن اصیل بندری نداره نجابت یا زبون چرب تو دانشگاههامون پره از شیرازی ولاری استادمونمرکه ماشلاالله بماند پس بهتره یه بارم که شده عاقل باشیم بلدیم چطور استانمون رو بگردونیم بدون غیربومیا که بودجه های ما رو صاحبن جونهای ما بیکار هر کی میاد فقط دنبال منفعته نهذچیز دیگه ما ابوموسی مون همونه نه چیز دیگه بلندم میشیم نیازی به شماها نیست ایران و استان ربطی به هم ندارن ما دای ایران باشه جونموپن رو هم فدا میکنیم اما فرهنگ بومی رو هرگز .

 6. احمد گفت:

  ساحل خلیج فارس گوشت قربانی نیست به خواست مرزنشینانی که در طول تاریخ حافظ امنیت مرزهای خلیج فارس بود ه اند عمل کنید و لغو مصوبه کذایی رو اعلام کنید

 7. Ali گفت:

  همین مناطقی که میگید سوال خیلج فارس و هرمزگان زمانی نه چندان دور چند دهه بیشتر نمیرسه خودشون بخشی از لارستان بودن

  • چوک بندر گفت:

   خواب دیده خیره باشه…….این لارستان فقط چندسال شده شهر…….مگه میشه هرکه جنوبی باشه

   • صدف نيوز گفت:

    شما بهتر است کمی تاریخ را مطالعه بفرمایید تا بدانید که در سالهای قبل بندرعباس و بیشتر مناطق هرمزگان جزئی از لارستان بوده و نام جزیره لارک نیز از نام لار گرفته شده است، یعنی لار کوچک.
    حالا هم ما نگفتیم که هرمزگان به لارستان بپیوند که ناراحت شده اید بلکه گفتیم لارستان به هرمزگان بپیوندد. پس باید خوشحال باشید.

 8. هرمزگانی گفت:

  متاسفانه چون هرمزگانیها ساده دل وبی ریا هستند همه به فکرسواستفاده ازانهامیباشند ولی اینبارمابیدارشدیم واجازه به هیچ بیگانه ای نمیدهیم که به جدایی یک وجب ازخاک مافکرکنه

  • عباس گفت:

   دوست عزیز هر مزگانی من اگر راست می گی و اجازه نمی دی وجبی از خاکت جدا بشه. پس چرا در برابر اماراتیها که نسبت به سه جزیره ایرانی ادعا های واهی دارن کاری انجام

   نمی دهید. هر دفعه که امارات این ادعا هارا تکرار کرد همه ایران اعتراض کردن. جز هرمزگان.

 9. قنبر علی رستگار گفت:

  با سلام بهترین تصمیم جداشدن لارستان از فارس و شیراز و اینکه به مرکز استان فارس جنوبی تبدیل شود

  • يك شهروند گراشى گفت:

   برو عامو چی میگى شما لاریها فقط میخواین از این فرصت استفاده کنید و خودتون رو استان کنید.

 10. یک بندرعباسی گفت:

  فرهنگ و آداب مردم هرمزگان و جنوب فارس علی الخصوص لارستان تقریبا یکی میباشد و بیشتر مردم هرمزگان اهالی جنوب فارس از جمله لار – گراش – اوز و… را از خود میدانند و تفاوتی بین یک هرمزگانی و لاری قائل نیستند و تنها تفاوت تقسیمات سیاسی است که عده ای را در هرمزگان و عده ای را در استان فارس قرار داده است.

 11. مسعود محبی اوز گفت:

  متاسفانه لارستان یکی از عقب مانده ترین شهرستانهای ایران از هر نظره. دلیل آنهم اختلافات مردم شهرهای مختلف بر پایه تعصبات است. بجای این حرفا به فکر رشد همه جانبه مملکت خود باشیم. میتوانیم با همکاری با شهرستانهای مستعد استان شدن , لارستان رو نیز به استان تبدیل کنیم. استان لارستان به مرور از فرهنگ سنتی قدیمی بیرون خواهد آمد و به رشد و تعالی خواهد رسید. باید استان فارس جنوبی به مرکزیت لار و فارس شرقی به مرکزیت جهرم تاسیس گردد. همچنین با همکاری با نمایندگان مناطق دیگر کشور میتوان به این خواسته زودتر دست پیدا کرد . چندین مثال میزنم : ۱ _ استان فارس جنوبی به مرکزیت لار شامل شهرستانهای لار خنج گراش قیروکارزین لامرد و مهر. ۲ _ استان فارس شرقی به مرکزیت جهرم شامل شهرستانهای جهرم فسا داراب استهبان نیریز و زرین دشت. ۳ _ استان کردستان شمالی به مرکزیت مهاباد منشعب از استان آذربایجن غربی شامل شهرستانهای مهاباد اشنویه پیرانشهر نقده میاندآب شاهین دژ بوکان و تکاب. ۴ _ استان کاشان به مرکزیت کاشان شامل شهرستانهای کاشان نطنز نائین آران و بیدگل. ۵ _ استان کرمان جنوبی به مرکزیت جیرفت شامل شهرستانهای جیرفت بم کهنوج. ۶ _ استان کرمان شرقی به مرکزیت سیرجان شامل شهرستانهای سیرجان بافت شهر بابک. ۷ _ استان خوزستان جنوبی به مرکزیت آبادان شامل شهرستانهای آبادان خرمشهر امیدیه بهبهان شادگان بندر امام بندر ماهشهر. ۸ _ استان لرستان شرقی به مرکزیت بروجرد شامل شهرستانهای بروجرد درود ازنا الیگودرز. ۹ _ تفکیک سیستان از بلوچستان و ایجاد استان سیستان به مرکزیت زابل شامل شهرستانهای زابل و زهک. ۱۰ _ استان بلوچستان جنوبی به مرکزیت چابهار شامل شهرستانهای چابهار کنارک و نیکشهر. شاید در ابتدا به نظر برسد این کار برای دولت هزینه زا خواهد بود و باعث ایجاد اختلاف بین مردم شهرستانهای مختلف خواهد گردید. ولی در نگاه واقع بینانه متوجه خواهیم شد این کار هزیزنه های دولت و البته هزینه ملی رو به طور چشمگیری کاهش خواهد داد. چرا که کوتاه شدن مسیر بسیاری از شهرستانهای دوردست تا مراکز استانها کاهش هزینه های مالی و جانی مسافران را در بر خواهد داشت . همچنین خدمات رسانی بهتری به مردم مناطق مختلف در بر خواهد داشت. با تشکراز دوستان عزیز

 12. مسعود محبی اوز گفت:

  در مورد مطلب قبل این دلیل را هم بیاورم که یکی از دلایل رشد سریع کشور ترکیه تعداد بودن زیاد استانها در آن کشور است که باعث سرعت انجام کارهای اداری در امور روزمره و سرمایه گذاری برای مردم شده است. کشور ترکیه علی رغم اینکه کمتر از نصف ایران مساحت دارد و جمعیتش هم از ایران کمتر است ولی ۸۱ استان دارد. من پیشنهاد میدم دیدتان را باز کنید و ملی فکر کنید ، حتی ملی هم فکر نکنید بلکه جهانی فکر کنید. بنی آدم اعضای یک پیکرند. فدای همتون

 13. مسعود محبی اوز گفت:

  نقل قول : شما بهتر است کمی تاریخ را مطالعه بفرمایید تا بدانید که در سالهای قبل بندرعباس و بیشتر مناطق هرمزگان جزئی از لارستان بوده و نام جزیره لارک نیز از نام لار گرفته شده است، یعنی لار کوچک.
  حالا هم ما نگفتیم که هرمزگان به لارستان بپیوند که ناراحت شده اید بلکه گفتیم لارستان به هرمزگان بپیوندد. پس باید خوشحال باشید.
  صدف نیوز بهتره در پاسخ به دوستان باعث ایجاد تفرقه در بین مردم نشی. آفرین پسر خوب

 14. فالگوش گفت:

  با سلام ..با ور کنید که اگه لار را به هرمزگان بدهند خیلی از اتفاقات و مشکلات منطقه کم میشود….چه بهتر که لار به هرمزگان بپیوندد.

 15. یک ایراهستانی گفت:

  لاری ها لامردی ها اچمی ها بندری ها حتی گراشی ها قبلا با هم به مرکزیت شهری که الان هیچی ازش نمونده (الان به نام اسیر شناخته میشه) و با سلسله ای از شاهانی که از نسل پهلوانان اسطوره ای بودند(میلادیان) مدت زمان زیادی را کشوری جدا از صفویه بودند(که مستعمره صفویه بودند)منظور من اینه که هممون یک مردم بودیم نباید الان ساز مخالف هم بزنیم عضو فارس موندن فقط برای بعضیا مفیده بهتره عضو هرمزگان شیم تا فارس (این نظر منه و هر کسی دلش بخواد میتونه نظر دیگه ای داشته باشه)

 16. 6305230 گفت:

  با سلام
  به نظر من شهرستان لارستان باید به هرمزگان ملحق بشه چون اکثریت مردم شهرستان لارستان در بندر عباس زندگی میکنن
  ولی گراش باید زیر نظر شیراز باشه چون اکثر مردم گراش در شیراز اقامت دارند

 17. خنج گفت:

  مردم خنج هم خواهان پیوستن لارستان به هرمزگان و پارسیان و تشکیل استان لارستان هستند

 18. ali گفت:

  اتصال استان فارس به دریا منفعت ملی داره
  قطعا باعث رونق منطقه پارسیان میشه چون حتما هم از نظر گمرک و اقتصادی هم از بعد نظامی و امنیتی و اشتغال و گردشگری رشد چشمگیری خواهد کرد.
  بهتره به منافع ملی اهمیت بیشتری بدیم
  پیشنهاد می کنم بخشی از استان فارس هم در ازای این قسمت به استان هرمزگان داده بشه

 19. نوید گفت:

  داشتم در مورد ریشه های مشترک لارستان و هرمزگان تحقیق می کردم به این خبر برخوردم امیدوارم لارستان و جنوب کرمان هم به هرمزگان الحاق بشن و نام این استان هم به پارس جنوبی تغییر پیدا کنه همونطور که میرزاحسن فسایی تو جامع فارسنامه ناصری از این مناطق گرمسیرات فارس نام برده ما پارس های اصیلیم که زیربار سلطه زبون افغانی دری نرفتیم و هنوزم پهلوی حرف می زنیم ما یه بلوک فرهنگی مجزا هستیم چرا باید مشتی افغانی زبان شیرازنشین با سواستفاده از نام پارس بزرگ بخوان خلیج جاویدان رو از ما بگیرن و مردم خودمونم از این هویت خودشون بی خبر باشند ادمین عزیز اگه این کامنت رو دیدی رو این موضوع بیشتر کار کن

 20. امراله مهماندوست گفت:

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج ) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

 21. پاقلات گفت:

  با سلام و عرض ادب

  سایت اولین مرجع خبری پاقلات فعال ترین سایت در منطقه شهرستان های لامرد و مهر است لطفا ما هم رو جز پیوندهای خود قرار دهید

  paghalat.ir

  http://www.paghalat.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *