سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

با محتکرین قاطعانه برخورد خواهیم کرد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان:

با محتکرین قاطعانه برخورد خواهیم کرد

نشست خبری صنعت و معدن هرمزگان

نشست خبری صنعت و معدن هرمزگان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان گفت: در حوزه احتکار تعارفی با هیچ قشری نداریم و با محتکرین برخورد خواهیم کرد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از ایسنا، خلیل قاسمی در نشستی خبری اظهار کرد: مجموعه فعالیت‌های ما در پنج معاونت تخصصی خلاصه می‌شود.

وی با اشاره به معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت افزود: این روزها تلاطم‌هایی در اقتصاد پیش آمده که اثراتش را در تولید به جای گذاشته است، تلاطم‌ها در اقتصاد کلان و در حوزه ارز و سیستم بانک مرکزی شرایطی را حاکم کرد که ما نقشی در آن نداشته‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با بیان اینکه تلاطم‌های ارز شرایطی را به وجود آورد که می‌توان از آن به‌عنوان یک فرصت استفاده کرد، افزود: برخی کشورها با ارزش پول بالاتر، ارزش پول خود را برای ایجاد ظرفیت‌های صادرات پایین می‌آورند و ما نیز باید از این فرصت استفاده بهینه را ببریم.

قاسمی با اشاره به اینکه در روزهای اولیه تلاطم در چندین کارگروه مثل ستاد تنظیم بازار، کمیسیون نظارت و تیم‌های بازرسی کار بررسی را در استان آغاز کردیم، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند اگر کالا را نفروشند بیشتر سود می‌کنند، ستاد احتکار برای مقابله با این افراد به‌سرعت وارد عمل شده و بر روند تولید و توزیع کالا نظارت می‌کند و همه افراد در این حوزه باید اعلام موجودی کنند، تاکنون دو انبار در سطح استان به دلیل احتکار پلمب شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه احتکار با هیچ قشری تعارفی نداریم، عنوان کرد: امروز در حوزه مصالح ساختمانی هم وارد شدیم و درصورتی‌که فعالین این حوزه عرضه نداشته باشند با آن‌ها برخورد می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با بیان اینکه برنج‌های هندی سطح بازار موردبررسی قرار می‌گیرد و باید با قیمت کیسه ای ۳۵ تا ۷۵ هزار تومان عرضه شود، خاطرنشان کرد: قیمت بالاتر از ۷۵ هزار تومان گران‌فروشی محسوب می‌شود، از اول فروردین تا ۲۲ مردادماه سال جاری با بیش از ۹۵ هزار تخلف در این خصوص برخورد شده است و ارقام این تخلفات ۵۴ میلیارد تومان با تعداد ۵ هزار و ۱۷۵ پرونده بوده که به تعزیرات حکومتی ارجاع داده شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۲:۳۰ شب به‌صورت اپراتور گزارش تخلفات را دریافت می‌کنند، تیم میدان تره‌بار از ساعت ۴ صبح و تیم‌هایی از ساعت ۸ صبح به بازرسی واحدهای صنفی می‌پردازند، عنوان کرد: در آستانه هفته دولت قرار داریم و حوزه صنعت و معدن ۳۱ پروژه آماده افتتاح با ارزش ۲۳۱ میلیارد تومان با ۶۰۰ نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت که در اقصی نقاط استان این پروژه‌ها افتتاح می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ۳۶ درصد رشد در حوزه صدور جواز تأسیس نسبت به چهارماهه اول سال گذشته داشته‌ایم، افزود: در حوزه صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی در چهارماهه اول ۹۶ بیست مورد داشتیم و امسال ۲۷ مورد بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان اضافه کرد: در برخی مجموعه‌ها چون زیر نظر وزارتخانه‌های عریض‌تر و طویل‌تری هستند کار ما در آن حوزه‌ها دیده نمی‌شود برای مثال در پروژه پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، همکاران ما روزانه در حوزه تولید درگیر بوده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه حوزه تولید امسال شرایط خوبی دارد که حوزه تولید معدنی ما ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته‌ایم، ابراز کرد: در چهارماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید شمش فولاد ۱۹ درصد، آهن اسفنجی ۹ درصد، شمش آلومینیوم ۱۲ درصد، شمش روی ۲۵ درصد، رشد داشته و همچنین میزان صادرات شمش فولادی و آهن اسفنجی ۳۲ درصد و ارزش صادرات شمش فولادی و آهن اسفنجی ۸۳ درصد و ارزش صادرات شمش آلومینیوم ۱۵ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ طرح صنعتی بزرگ در استان فعال هستند که حاصل این‌ها بیش از ۶ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌کند، افزود: در سال گذشته ۵۵۰ میلیون دلار صادرات قیر داشته‌ایم که امسال سعی خواهیم کرد به یک میلیارد دلار برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با بیان اینکه در حوزه تجارت واحدهای صنفی داخلی که ۴۰ هزار واحد فعال در استان هستند نظارت‌ها انجام می‌شود، افزود: تراز تجاری استان مثبت بوده و صادرات ما بیشتر از واردات است.

قاسمی با اشاره به اینکه ۸ مرز رسمی درزمینهٔ تجارت در حال فعال‌سازی هستند، اظهار کرد: متأسفانه در سنوات گذشته همه این فعالیت‌ها در بندر شهید رجایی و باهنر تجمیع شده بود و تاج رین محلی نمی‌توانستند به‌صورت مستقل فعالیت کنند و فعالیتشان در قالب قاچاق قرار می‌گرفت که در حال حاضر این مشکل مرتفع شده که می‌تواند گام بزرگی در این زمینه باشد، سوخت آن‌ها نیز داخلی شده است.

وی اظهار کرد: در حوزه ایجاد اشتغال هزار و ۹۵۸ نفر در اصناف، دو هزار و ۸۲۶ نفر در صنعت، ۱۱۵ نفر در معدن مشغول به کارشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه معدن آزادسازی خواهیم داشت به این معنی که محدوده‌های در اختیار دولت را خلع کردیم و در تاریخ ۲۰ شهریور ساعت ۱۰ صبح در سامانه کاداستر آزاد می‌شود و هر فردی می‌تواند وارد سامانه شده و در این زمینه ثبت‌نام و سرمایه‌گذاری کند.

Views: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *