شماره مجوز: 83030

۳ سکوی نفتی و گازی در مجتمع ایزوایکو در حال ساخت است

۳ سکوی نفتی و گازی در مجتمع ایزوایکو در حال ساخت است

سکوی نفتی

مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) گفت:ّ امسال سه سکوی نفتی در مجتمع کشتی سازی بندرعباس، با ۵۰ درصد پیشرفت کاری در حال ساخت است.

به گزارش صدف نیوز، حمید رضاییان اصل با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: ظرفیت تولید هر سکو روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت خام است و تلاش می‌شود سکوهای نفتی تا یک سال آینده ساخته شود.

وی بیان داشت: وزن هر سکو بین هزار و ۴۰۰ تا هزار و ۷۰۰ تن است و در ۴۰ کیلومتری جزیره هنگام نصب می‌شود.

این مسوول اشاره به اینکه اکنون ایزوایکو به بزرگترین مجتمع سکوساز کشور تبدیل شده است،اظهارداشت: یش از این سکوها در خارج از کشور ساخته می‌شد، اما اکنون به دست متخصصان کشور و براساس استانداردهای بین المللی ساخته می‌شود.

مجتمع کشتی سازی و فراساحل ایران (ایزوایکو) در سال ۱۳۵۲ به منظور جذب بخش بزرگی از بازار تعمیرات و ساخت انواع شناورها و همچنین طراحی و تعمیر بارج و سکوهای نفتی و گازی در غرب هرمزگان شکل گرفت که اکنون توانسته به همت متخصصان داخلی از پس ساخت کشتی‌های اقیانوس پیما و غول پیکر برآید.

تا قبل از سال ۱۳۹۰ بدبینی و نبود حمایت داخلی به مجموعه ایزوایکو درخصوص مدت زمان تحویل دهی پروژه‌ها وجودداشت اما اکنون با تلاش‌هایی که نیروهای توانمند و متخصص ایرانی این مجموعه دریک دهه اخیر از خود نشان داده‌اند؛ موفق شده این وضع را بهبود ببخشد ومجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران را به صنعتی فعال و بین المللی تبدیل کند.

البته توانمندی ساخت و تعمیرات انواع کشتی، تعمیرات انواع بارج، جکت و سکوهای نفتی سال‌هاست که در ایزوایکو بومی سازی شده و این بی‌مهرها باعث نشد تا از رونق این صنعت کاسته شود؛ بلکه با شروع تحریم‌ها و اکنون نیز بیماری منحوس کرونا این زمینه فراهم شده که راهی جز حمایت از صنعت داخل و اعتماد به این مجموعه نیست.

این مجتمع اقتصادی معتبر و شناخته شده که تقریبا نیم قرن از آن می‌گذرد؛ درسال جهش تولید حرکت‌های خوبی را برای نمایش توانمندی خود ارایه کرده و با اتکا به توانایی مهندسان، کارگران و پیمانکاران ایرانی این نوید را داده که می‌تواند درسایه شرایط سخت تحریم‌ها به خودباوری رسید.

ساعت: ۰۳:۵۹ بعد از ظهر – ۹۹/۱۲/۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *