سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

استان هرمزگان باید الگوی توسعه و پیشرفت سایر استان ها باشد

وزیر کشور در آیین تکریم و معارفه استاندار هرمزگان:

استان هرمزگان باید الگوی توسعه و پیشرفت سایر استان ها باشد

وحیدی وزیر کشور

وزیر کشور مهم ترین ثروت کشور را مردم دانست و گفت: بندرعباس باید در شمار بنادر توسعه یافته جهان قرار گیرد.

به گزارش صدف نیوز، دکتر احمد وحیدی در آیین تکریم استاندار سابق و معارفه استاندار جدید هرمزگان، با درود به روح بلند و پرفتوح شهدای دفاع مقدس و تبریک به انسجام و همبستگی بی نظیر در استان هرمزگان، گفت: استان هرمزگان با داشتن نمایندگان و خدمتگزاران خونگرم، مردمی، تلاشگر و پرکار از ظرفیت های بی نظیری برای توسعه شتابان برخوردار است.

دکتر وحیدی همچنین با سلام به برادران اهل سنت در استان هرمزگان، گفت: وحدت و همبستگی در استان هرمزگان ستودنی است و بی تردید، همه فعالیت های خوب در استان مرهون همین یکپارچگی و وحدت درونی در استان است.

وی اضافه کرد: امروز خدمت مردم شریف استان هرمزگان رسیدم، هم عرض سلام و ارادت به محضرشان و هم معرفی برادر عزیز آقای دوستی به عنوان استاندار جدید و تشکر از زحمات برادر دیگرم آقای همتی داشته باشم.

دکتر وحیدی با اشاره به اهمیت استان هرمزگان گفت: هرمزگان استانی یگانه است و تنگه استراتژیک هرمز بر کرانه این استان قرار دارد؛ جایی که به لحاظ بین المللی یکی از استراتژیک ترین نقاط دنیاست.

وی با اشاره به اینکه هرمزگان با داشتن ۱۴ جزیره و برخورداری از ۲ هزار کیلومتر ساحل دریایی اهمیت راهبردی برای توسعه کشور دارد؛ گفت:  استان هرمزگان همچنین از  ظرفیت کشاورزی، آبزی پروری و به طور کلی اقتصاد دریا محور برخوردار است.

وزیر کشور تصریح کرد: وقتی از اقتصاد دریامحور صحبت می شود؛ استان هرمزگان در جایگاه خاصی قراردارد.

وی در این خصوص گفت: در کشور  مطالبه حاصل شدن بیست درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از اقتصاد دریا مطرح است و طبیعی است که هرمزگان نقطه مهم و اساسی در این رویکرد است.

دکتر وحیدی همچنین به خصیصه فرهنگی مردم استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: دراین استان، مردمانی خونگرم، مهربان و مهمان پذیر زیست می کنند.

وزیر کشور در خصوص شکل گیری تمدن دریایی هم گفت: در شکل گیری تمدن و صنعت، تجارت و بازرگانی دریایی  استان هرمزگان جایگاه کلیدی دارد.

وی در خصوص صنعت دریایی گفت: ایزوایکو با داشتن دو حوضچه خشک بزرگترین صنعت کشتی سازی کشور است که باید از ظرفیت هایش استفاده شود.

دکتر وحیدی با تاکید بر اینکه این صنعت کشتی سازی هرمزگان در صورت حمایت، حتی می تواند به بزرگترین صنعت کشتی سازی در منطقه هم تبدیل شود؛ گفت: باید به حمایت از این دست صنایع در استان هرمزگان حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: زیردریایی که از صنایع مهم دفاع ملی کشور است در همین استان تولید می شود که جای توسعه بیشتر دارد.

دکتر وحیدی  با اشاره به اینکه ابر پروژه پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس نماد شکست تحریم کشورمان است، خاطرنشان کرد: با وجود این پالایشگاه در تولید بنزین به خودکفایی رسیدیم و نشان دادیم تحریم ها نتوانست کشورمان را از حرکت و تولید بازدارد.

وزیر کشور افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان استان هرمزگان اصلا روا نیست بگوییم هرمزگان از بیکاری و فقر رنج می برد؛ ثروت، موقعیت ژئوپلیتیک، منابع نفتی و کشاورزی و مهم تر از همه مردمان خونگرم این استان است.

وی در این خصوص گفت: اشکالی که در سیستم بروکراسی مان وجود دارد، حاکم شدن عمده دولت در اقتصاد است که  این موضوع در نگاه انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری، موضوعیت ندارد و باید تحول عمیقی در این حوزه صورت گیرد.

وزیر کشور با بیان اینکه باید  اقتصادمان را از دولت محوری خارج کنیم خاطر نشان کرد: باید از نفت فروشی خارج شویم. در این خصوص باید از فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که فرموده اند  اگر یک روز نفت بسته شود  آن موقع معلوم می شود که در کشور چه ثروت و جوهره ای داریم استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های بالا نباید در هرمزگان ها شاهد بیکاری و فقر باشیم بلکه باید هرمزگان صادرکننده و تزریق بخش  الگوی اشتغال، توسعه و تولید به سایر استان ها باشد.

وحیدی تصریح کرد: بالفعل کردن سرمایه های کشور با محوریت و مشارکت مردم برای توسعه و پیشرفت کشور ضروری است و البته در این مسیر باید از سرمایه گذاری خارجی هم استفاده لازم را داشته باشیم.

دکتر وحیدی با بیان اینکه کارآفرینی رمز توسعه و پیشرفت است؛ گفت: در کنار کار آفرینی باید دانش بنیانی و بهره وری را اضافه کنیم.

وی اضافه کرد: سه درصد از هشت درصد رشد پیش بینی شده مربوطه به بهره وری است و اینکه از منابع موجود بهترین و مفید ترین استفاده را داشته باشیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه باید از ظرفیت های موجود بهره وری بیشتری داشته باشیم، اظهار کرد: هرمزگان باید خود پیشران توسعه باشد و کارآفرینان باید محور اصلی این موفقیت و پیشرانی باشند.

وی گفت: کسانی که علم، خلاقیت، فکر و توان دارند می توانند تحول ساز پیشرفت گردند و بحمدا… این ظرفیت موجود است و فقط باید آزاد شود.

وی همچنین گفت: ملت باید کشور را بسازند و دولت نمی تواند جای ملت بنشیند.

وحیدی با بیان اینکه مسائل اقتصادی و فرهنگی باید با محوریت مردم حل گردد؛ گفت: دولت باید در مسائل امنیتی و دفاعی که آنهم باز در جمهوری اسلامی ایران با مشارکت مردم است؛ راهبری کند.

وی گفت: تمام اصول گفتمانی کشور با محوریت مردم است و باید این الگو در کشور پیاده و عملیاتی شود.

وحیدی تصریح کرد: نخبگان، خلاقان و دانشگاهیان طرح های به میدان آوردن ظرفیت های مردمی و الگوی حکمرانی مردمی در حوزه های اقتصادی و فرهنگی و زیست محیطی را باید استخراج کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه باید بندر عباس به عنوان نماد توسعه در کشور بدرخشد؛ گفت: باید این فضا شکل گیرد که اگر بر فرض مثال صحبت از توسعه بندر شانگهای در چین است؛ باید بندر عباس هم به نماد مطرح توسعه کشور در سطح جهانی تبدیل شود.

دکتر وحیدی با بیان اینکه بندرعباس با توجه به موقعیت استراتژیک و ظرفیت های بی نظیرش باید در شمار بنادر توسعه یافته دنیا قرار گیرد، تصریح کرد: از مهمترین وظایف استاندار جدید هرمزگان، تجلی سازی ظرفیت ها برای تحقق این موضوعات است و باید به صورت جهشی و انقلابی برای تحقق این مهم  تلاش کند.

وی در این خصوص با اشاره به تجربه دفاع مقدس که بنا به فرموده حضرت امام(ره) رزمندگان کشور ره صد ساله را یک شبه پیمودند؛ گفت: باید در حوزه اقتصاد هم جهشی و شتابان عمل کنیم.

وحیدی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم در ایجاد تحول در حوزه اقتصادی کشور؛ گفت: شرط تحقق این کار در گرو آزاد سازی ظرفیت های داخلی کشور با مشارکت مردم است.

دکتر وحیدی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به توانمندی و ظرفیت های مدیریتی استاندار جدید هرمزگان، گفت: آقای دوستی برادر بسیار خوش فکر است که بزرگترین پروژه نظیر پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس را به نتیجه رسانده است و این پروژه تجلی نماد فناورانه بومی کشور است و طبیعی است که کسی که چنین پروژه بزرگی را مدیریت کرده است توان بالایی دارد.

وی افزود: آقای دوستی یکی از کاندیداهای وزارت نفت بوده و این ظرفیت در وی دیده شده بود که در قامت مدیریت یک وزارتخانه بزرگ کشور فعالیت کند و با توجه به این ظرفیت ها برای استانداری استان مهم نفتی و بندری هرمزگان انتخاب شد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت استان هرمزگان به دنبال فردی بودیم که هم رئیس جمهور و وزرا از وی شناخت و ارتباط نزدیک داشته باشند و هم توانایی مدیریت پروژه های بزرگ در حوزه نفت و گاز و دریانوردی و  هم در حوزه اجتماعی نظیر محرومیت زدایی و جلب سرمایه گذاری داشته باشد؛ گفت: مجموعه این شاخصه ها را آقای دوستی دارد و ان‌شاءالله در مسئولیت خود موفق عمل خواهد کرد.

وحیدی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت امنیت خلیج فارس، گفت: جمهوری اسلامی ایران با عزت و قدرت امنیت خلیج فارس را نگه خواهد داشت و اجازه نمی دهد که قدرت های فرامنطقه ای به دنبال ماجراجویی در منطقه مان باشند.

وی در همین خصوص گفت:  امنیت امروز خلیج فارس با تلاش ایران اسلامی تامین شده و کشورهای منطقه خود توانایی تامین این امنیت را دارند و نیازی به حضور کشورهای دیگر نیست.

وحیدی با اشاره به اینکه دست همکاری را با کشورهای همسایه می گیریم و اجازه فتنه گری در منطقه به کشورهایی نظیر آمریکا را نمی دهیم، عنوان کرد: امیدواریم حاکمان کشورهای منطقه اجازه ندهند امنیت خودشان به خاطر فعالیت های مخربانه صهیونیست های جنایتکار و کودکش کش به خطر افتد.

وی اضافه کرد: با کشورهای منطقه مشکلی نداریم و به دنبال همکاری های متقابل هستیم.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز نیروهای نظامی کشور اهم از ارتش و سپاه در خلیج فارس حضور دارند و در راستای امنیت منطقه تلاش می کنند.

دکتر وحیدی با اشاره به این واقعیت که آمریکا در هر جایی از دنیا که رفته است؛ فتنه ایجاد کرده است؛ گفت: در همین فاجعه اخیر در افغانستان که باعث شهادت و مجروحیت صدها نفر شد؛ فتنه آمریکایی بوده است.

وی در این خصوص گفت: آمریکایی ها به طرق های مختلف به داعش با  ارسال مهمات و امکانات از طریق هواپیما  کمک کرد و حتی در جابجایی آنها هم به افغانستان سهیم است.

دکتر وحیدی با بیان اینکه کشورهای بیگانه دل شان به حال منطقه نمی سوزد؛ گفت: حضور صهیونیست ها در منطقه برای منطقه مضر است.

گسترش تبادلات مرزی دریایی از دیگر محورهای مورد اشاره دکتر وحیدی بود و دراین خصوص گفت: باید تبادلات مرزی و تجاری با کشورهای حوزه خلیج فارس باید توسعه یابد و در این بستر  جمهوری اسلامی از دوستی و تعامل با کشورهای همسایه و مسلمان همواره استقبال می کند.

دکتر وحیدی با اشاره به اهمیت جزایر خلیج فارس که نگین این دریاست، گفت: این جزایر باید آباد و به محلی برای گسترش تجارت و توسعه متقابل منجر شود.

وزیر کشور در بخش بعدی صحبت های خود از زحمات چهار ساله آقای همتی استاندار سابق قدردانی کرد و گفت: آقای همتی چهار سال خدمات صادقانه و پرتلاش در هرمزگان انجام داد و روحیه مثبت، همکاری و یکی دانستن اش به واقع ستودنی است و تلاشش در فعالیت های اقتصادی قابل تقدیر است.

وی گفت: تغییرات مدیریتی امری طبیعی و زمینه برای دمیده شدن نفس جدید است و ان‌شاءالله این تغییرات سبب پیشرفت و توسعه شود و حتما از توانمندی اش استفاده می شود.

وزیر کشور در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر ضرورت  بهره گیری از جوانان مستعد و توانمند هرمزگان از سوی استاندار جدید در روند توسعه استان؛ خاطر نشان کرد: همه ما با هم از جمله برادران و خواهران اهل سنت و علما و نخبگان اهل سنت از جمله در استان هرمزگان، همه یکی هستیم و یک ملت هستیم؛  افتخارات ایران برای همه ایرانی ها است که وفادارانه برای عزت کشور خود بایستند در مقابل دشمن سینه سپر کنند و بحمدالله این چنین است.

در این آیین، دکتر احمد وحیدی وزیر کشور با اهدای لوح سپاس از خدمات و تلاش های دکتر فریدون همتی استاندار سابق هرمزگان قدردانی و حکم انتصاب مهندس مهدی دوستی استاندار هرمزگان را به ایشان اعطا کرد.

ساعت: ۰۸:۲۶ بعد از ظهر - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰

Views: 258

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *