سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

فنی و حرفه ای به مثابه یک دانشگاه است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان:

فنی و حرفه ای به مثابه یک دانشگاه است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای هرمزگان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان جایگاه آموزش های فنی وحرفه ای و مهارتی در نقشه جامع علمی کشور را بسیار با اهمیت و حیاتی دانست و گفت: فنی و حرفه ای به مثابه یک دانشگاه است زیرا فرصتها و زمینه های مناسبی برای توسعۀ مهارت و مهارت افزایی دانش آموزان و دانشجویان در آموزش و پرورش، نظام آموزش عالی و سایر نهادهای آموزشی به وجود می آورد.

به گزارش صدف نیوز، محمد بذرافشان در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: امسال چهار هزار و ۹۰۰ مهارت آموز، بیش از ۲۵۰ ساعت در مراکز دولتی و آزاد فنی و حرفه‌ای هرمزگان آموزش دیده اند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان هرمزگان بیان کرد: مهمترین آموزش مهارت آموزان در رشته‌های برق صنعتی، مکانیک، جوشکاری، صنعت گاز، فنی مهندسی، خیاطی، گلدوزی و حصیر بافی است.

بذرافشان افزود: امسال رشته‌های جدید هوش مصنوعی و هیجانی، صنعت و خدمات نیز در آموزشگاه‌های دولتی و آزاد فنی و حرفه‌ای استان آموزش داده می‌شود.

وی گفت: در کتب درسی ۶۵ گروه هم، برنامه مهارتی در سرفصل‌های درسی دانش آموزان قرار دارد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای هرمزگان  تصریح کرد: امسال برای افزایش مهارت، آموزشگاه‌های آزاد و دولتی استان نیز از ۴۰۰ به ۵۰۰ آموزشگاه افزایش می‌یابد.

وی در ادامه افزود: در سیریک نیز یک مرکز دریاپایه جهت کمک به دیپلماسی مهارت در حال پیگیری است و از محل مولد سازی دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش های مهارتی بسیار حائز اهمیت است خاطرنشان کرد: در هرمز آموزش غواصی را داریم و در جاسک تعمیرات موتورهای قایق و GPS ها را که به کسب و کار دریامحور مرتبط است را در برنامه امسال دنبال می کنیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای از تدوین و بازنگری ۲ سند حرفه مشتمل بر ۶۴ استاندارد آموزشی و ارزشیابی خبر داد.

بذرافشان در خصوص صدور و تمدید مجوز مرکز کارآموزی جوار کارگاهی ، عنوان کرد: ۸ مجوز در سال ۱۴۰۱ و ۳۶ مجوز در سال ۱۴۰۲ با رشد ۲۲۵ درصدی، ۴۹ هزار و ۷۶۶ در سال ۱۴۰۱ و ۶۳ هزار و ۵۰۴ در سال ۱۴۰۲ با رشد ۳۷ درصدی داشته ایم.

این مسئول مطرح در خصوص صدور مجوزهای واحدهای پذیرنده مهارت آموزی در محیط کار واقعی مطرح کرد: ۳۰۶ واحد در سال ۱۴۰۱ و یکهزار و ۵۱ واحد در سال ۱۴۰۲ با رشد ۳۴۳ درصدی را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه در تحقق شعار سال ۱۹ گروه هدف در ذیل برنامه آموزشی در ۱۴۰۳ تعریف شده است، بیان داشت: در شاخص های سند برنامه های اجرایی استان که در سنندج برگزار شد رتبه اول و برتر را کسب کردیم.

بذرافشان با اشاره به اینکه بیش از ۴۰۰ مرکز در بخش خصوصی و دولتی در استان آماده مهارت آموزی در عرصه های مختلف از جمله خدمات، فنی مهندسی، هنری، صنایع دستی، کشاورزی، عمران، ساخت سازه، فناوری اطلاعات و… فعالیت می کنند، اذعان داشت: در خصوص عملکرد تفاهم نامه سه جانبه اشتغال اطلاعات ۲۲۸۳ نفر از کارآموزان جویای شغل در سامانه جستجوی شغل ثبت شد.

وی در بخش دیگر سخنانش به اقدامات در راستای نهضت ملی مهارت آموزی در گام دوم انقلاب از جمله آموزش در محیط واقعی کار ۱۱۹۷ نفر دوره و ۲۹۹ هزار و ۳۶ نفرساعت با رشد ۱۹۳ درصدی، مهارت آموزی ترکیبی دانشجویان (کهاد) ۱۱۹۴ نفردوره و ۲۰۶ هزار و۵۲۰ نفر ساعت با رشد ۱۴۰۰ درصدی، ۸۸ نفر دوره و ۱۱ هزار و ۵۵۰ نفر ساعت با رشد تحقق عملکرد ۱۸۳ درصدی، تسهیل فرایند صدور مجوز آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد ۱۵۸ مجوز با رشد ۳۵۱ درصد تحقق عملکرد اشاره کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای هرمزگان اقدامات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای هرمزگان در سال گذشته از نصب و راه اندازی آسانسور اداره کل در راستای مطالبه مردم و سهولت دسترسی به بخش های مختلف اداری، برپایی ۱۰۵ مورد میز خدمت منظور رفع مشکلات مردم به صورت حضوری، در راستای مطالبات مردمی و به منظور رفاه حال متقاضیان شرکت در آزمون احداث و تجهیز سالن انتظار واحد سنجش اداره کل؛ احداث سالن انتظار واحد سنجش، برگزار مسابقات ملی و آزاد مهارت، شرکت ۲۵ نفر در مسابقات و معرفی ۱۹ نفر به مرحله کشوری در ۱۸ رشته ( ۲ مدال طلا، ۴ مدال نقره، ۴ مدال برنز، ۶ دیپلم افتخار)، برگزاری المپیاد آزاد مهارت طراحی المان شهری در شهرستان قشم، بهسازی و راه اندازی سالن کنفرانس اداره کل، راه اندازی کارگاه کارآفرینی مهارت بنیان، احداث و تکمیل مرکز سنجش مهارت شهرستان بندرعباس، ایجاد مراکز مدیریت مهارت آموزی در پادگان ها، بهسازی فضاهای اداری ساختمان اداره کل در راستای تکریم ارباب رجوع، تشکیل جلسات شورای مهارت استان، بهسازی و راه اندازی سالن ویژه آزمون های کتبی، راه اندازی مرکز نوآوری مهارت… نام برد.

وی ابراز داشت: امسال چهارهزار و ۹۰۰ مهارت آموز، بیش از ۲۵۰ ساعت در مراکز دولتی و آزاد فنی و حرفه‌ای هرمزگان آموزش دیده اند.

بذرافشان تشریح کرد: طرح آموزش هر شهرستان یک روستا به عنوان قطب تأمین کننده نیروهای مورد نیاز شهرستان با استفاده از ظرفیت مسئولیت اجتماعی شرکت پالایش نفت آفتاب، رایزنی با صنایع بزرگ استان (پالایشگاه نفت بندرعباس) در راستای به روز رسانی کارگاه های آموزشی، برگزاری همایش بزرگ مهارت و پیشرفت با حضور مسئولان ارشد استانی و ۳۰۰ آموزشگاه آزاد است.

وی از برنامه های خلاقانه و تحول سال ۱۴۰۲ به اجرای طرح های نذر مهارتی و خادمین مهارتی، به روز رسانی تجهیزات آموزشی ۱۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای در سطح استان، توسعه دیپلماسی مهارت و تعامل سازنده با کشورهای حوزه خلیج فارس، عمان و… توسعه آموزش مهارت های آینده و فناوری های پیشرفته هوش مصنوعی، اجرای دوره های آموزشی بر اساس طرح آمایش مهارتی متناسب با نیازهای منطقه ای در استان هرمزگان اشاره کرد.

ساعت: ۱۰:۳۳ بعد از ظهر - ۱۴۰۳/۰۲/۲۱

Views: 28

One comment on “فنی و حرفه ای به مثابه یک دانشگاه است

  1. ناشناس گفت:

    سلام درود بر آقای بذرافشان مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان که شبانه روز برای این استان زحمت میکشد وبا مهربانی ودریافت برای پیشرفت این اداره وقت می‌گزارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *