سایت صدف نیوز- شماره مجوز: 83030

هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان:

هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

هفتمین جشنواره خلیج فارس

سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مهمان ویژه اختتامیه جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس در بندر لافت می باشد.

به گزارش صدف نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، علیرضا درویش نژاد ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در نشست خبری جشنواره فرهنگی – هنری خلیج فارس گفت : این جشنواره از ۶ اردیبهشت در بندرعباس آغاز می شود و مراسم اختتامیه ۹ اردیبهشت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و  مقام های عالی رتبه و اساتید و دانشمندان مطرح بین المللی در بندر تاریخی لافت برگزار می شود .

وی به ثمرات برگزاری این رویداد در سطح ملی و بین المللی اشاره کرد و افزود: جشنواره فرهنگی – هنری خلیج فارس به مرکزی برای تولید آثار با موضوع خلیج فارس صیانت از هویت آن تبدیل شده است و روز به روز شاهد استقبال پژوهشگران ، هنرمندان و اساتید از این جشنواره هستیم .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان اضافه کرد: حضور مورخان و اندیشمندان خارجی در اولین رویداد باعث اثبات بدون شک حقانیت نام خلیج فارس می شود زیرا این افراد با استناد به اسناد و مدارک مستدل و بدون حب و بغض اعلام نظر می کنند.

دبیر هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس این رویداد را یک برنامه مردم محور دانست و بیان داشت : جشنواره متعلق به همه مردم ، اقوام ، نژادها و قومیت هاست و برهمین اساس امسال در بندر تاریخی لافت و با مشارکت قابل توجهی از مردم که اهل سنت نیز هستند برگزار می شود .

درویش نژاد به ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره و عملکرد آن اشاره کرد و اظهار داشت: در سال گذشته با تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همیاری و مشارکت استاندار ، دبیرخانه دائمی جشنواره افتتاح و اقدامات لازم جهت تخصیص اعتبار خاص از طریق مجلس پیگیری و در مراحل آخر قرار دارد.

وی به معرفی بخش های مختلف جشنواره پرداخت و گفت : از شش اردیبهشت جشنواره با افتتاح دومین جشنواره منطقه ای مد و لباس ایرانی و اسلامی خلیج فارس در مجتمع فرهنگیان آغاز می شود و ۱۳ گروه از استان های سیستان و بلوچستان ، هرمزگان بوشهر و خوزستان به رقابت خواهند پرداخت .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در ادامه افزود: دومین فستیوال موسیقی مرزداران خلیج فارس و سواحل مکران نیز با هشت گروه از استان های خوزستان ، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان هر شب در محل پارک غدیر به اجرا در می آید و جنبه های مختلف موسیقی خلیج فارس را به نمایش عموم خواهند گذاشت.

دبیر هفتمین جشنواره فرهنگی – هنری خلیج فارس به دیگر برنامه ها اشاره کرد و بیان داشت: جشنواره چی چی کای خلیج فارس با حضور داستان نویسان مطرح در جزیره هرمز برگزار می شود که همراه با اهتزاز از پرچم جمهوری اسلامی به قلعه پرتغالی ها و جشن عمومی و اجرای گروه های موسیقی محلی می باشد.

درویش نژاد اضافه کرد : یکی از مهمترین برنامه های این دوره از جشنواره برگزاری دهمین نشست بین المللی علمی با عنوان ” مرور تاریخ فرهنگی اجتماعی خلیج فارس ” با حضور دکتر ویلم فلور از ایرانشناسان مطرح جهان که اهل هلند می باشد در بندرلافت برگزار می شود.

در این نشست جمعی از برجسته ترین پژوهشگران اساتید حوزه خلیج فارس حضور خواهند داشت.

وی به تشریح برنامه های اختتامیه که همزمان با روز ملی خلیج فارس است پرداخت و عنوان کرد: اهتزاز بزرگترین پرچم مقدس جمهوری اسلامی در کنار آب های نیلگون خلیج فارس در بندر لافت ، اجرای موسیقی محلی و بومی ” ازوا ” سخنرانی مقامات بلند مرتبه کشوری و استانی ، تجلیل و تقدیر از گروه های برتر جشنواره های موضوعی ، رونمایی از تمبر خلیج فارس ، رونمایی از آثار مکتوب مرتبط با خلیج فارس ، تجلیل از خانواده معزز شهداء و ایثارگران خلیج فارس از مهمترین برنامه های روز پایانی جشنواره می باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به مهمانان روز اختتامیه اشاره کرد و اذعان داشت : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه ، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان ، استاندار هرمزگان ، نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، علمای اهل شیعه و اهل سنت منطقه و.. از جمله مهمانان ویژه روز پایانی جشنواره هستند.

گفتنی است : هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگی – هنری خلیج فارس ۶ الی ۱۰ اردیبهشت در هرمزگان و بندر تاریخی لافت برگزار می شود.

Views: 7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *